Fot. Piratedea/unsplash

Abp Adam Szal na inaugurację Roku Jubileuszowego: nadzieją naszej ojczyzny są rodziny

Modlimy się, aby w naszej ojczyźnie przyszłość była budowana w oparciu o nadzieję, jaką są dobre rodziny. Oby nasze rodziny były miejscem, w którym żyje się wartościami religijnymi – apelował abp Adam Szal podczas Mszy św. inaugurującej Rok Jubileuszowy w archidiecezji przemyskiej.

Metropolita przemyski podkreślił w homilii, że rodzina w oczach Bożych zajmuje szczególne miejsce i odgrywa ważną rolę w historii zbawienia. – Nie przypadkiem Syn Boży urodził się w rodzinie. Pan Bóg podkreśla tym jak ważna jest rodzina. A tajemnicą każdej rodziny jest to, że jej fundamentem jest miłość, wiara i nadzieja – wskazywał.

– Małżeństwo to zjednoczenie w dawaniu siebie, to miłość tak wielka, że została podniesiona z woli Chrystusa do godności sakramentu. To środek do zjednoczenia z Bogiem, to znak jedności Chrystusa z Kościołem – kontynuował.

>>> Abp Adam Szal: trwa walka o nasze serca

Abp Szal zaznaczył, że w Roku Jubileuszowym 2025 mamy być pielgrzymami nadziei i „chcemy iść ku nadziei”.  Jak stwierdził, to bardzo trudne zadanie, gdyż „świat zdaje się postępować w wielu przypadkach wbrew rozumowi, wbrew sercu, wbrew pragnieniom, wbrew naszym oczekiwaniom”. – Czy mimo tego możemy w przyszłość patrzeć nadzieją? – pytał.

A odpowiadając uznał za optymistyczny fakt, że wielu ludzi ceni sakrament małżeństwa i chce, by „sakrament małżeństwa im pomagał i rzeczywiście pomaga”. – Jest wielu ludzi wysoko ceniących sobie wartość życia rodzinnego – zauważył kaznodzieja. – Jakże wielu jest ludzi, który na serio traktują przysięgę miłości, wierności, uczciwości małżeńskiej – dodał.

abp Adam Szal, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Hierarcha wyraził też radość, że w archidiecezji działają różne grupy duszpasterskie i stowarzyszenia, które za cel stawiają sobie wspieranie rodziny, jak kręgi Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka, czy formacja podczas Studium Życia Rodzinnego.

– Modlimy się o to, aby w naszej ojczyźnie przyszłość była budowana w oparciu o nadzieję, jaką są dobre rodziny. Oby nasze rodziny były miejscem, w którym żyje się wartościami religijnymi. Oby rodzice świadomie wychowywali dzieci najlepiej jak potrafią, to znaczy swoim przykładem, swoim czasem przeznaczonym dla dzieci – mówił metropolita przemyski.

Zachęcał do wspólnej modlitwy w domach oraz podczas Eucharystii, a także podtrzymywaniu kultu wobec Matki Bożej i świętych. Przestrzegał również przed „obcymi ideologiami, które niszczą korzenie tej podstawowej instytucji, jaką jest rodzina”. – Brońmy się przed rozwodami, przed brakiem szacunku wobec życia, przed brakiem szacunku wobec sakramentu małżeństwa – apelował.

>>> Abp Szal: potrzebujemy przebaczenia i zgody

Zauważył, że przez pokolenia, zwłaszcza w czasach okupacji czy zaborów, rodziny brały na siebie odpowiedzialność za formację młodego pokolenia, w pewnym sensie zastępując w tym państwo. – Może teraz też jest taki czas, aby w rodzinach przekazywano prawdę historyczną, by przekazywano prawdy wiary, by przekazywano kulturę chrześcijańską – stwierdził.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu, gdzie odczytano fragment bulli Franciszka ogłaszającej Rok Jubileuszowy 2025. Podczas procesji do bazyliki archikatedralnej śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, a na czele niesiono krzyż, który każdego roku jest adorowany w archikatedrze w Wielki Piątek. W drzwiach bazyliki uczestnicy oddali cześć krzyżowi, a następnie abp Szal pokropił obecnych wodą święconą.

W liturgii wzięli udział biskupi przemyski: abp senior Józef Michalik, biskupi pomocniczy Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio oraz wielu kapłanów i delegacje parafii z archidiecezji przemyskiej.

Na czas Roku Jubileuszowego abp Szal wyznaczył w archidiecezji przemyskiej 33 kościoły jubileuszowe. Są to wszystkie bazyliki i sanktuaria, a także specjalnie wybrane świątynie wyróżnione ze względu na szczególny panujący tam kultu, np. kościół parafialny w Markowej, gdzie znajdują się doczesne szczątki bł. Rodziny Ulmów.

Ponadto w obchody roku świętego wpisują się wydarzenia w wymiarze diecezjalnym, np. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze