Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Abp Adam Szal w Rychwałdzie: zapalmy płomień swojego chrześcijańskiego życia

„Do naśladowania bł. Rodziny Ulmów i zapalenia płomienia swojego chrześcijańskiego życia zachęcił metropolita abp Adam Szal, który 13 września br. przewodniczył Mszy św. w ramach nabożeństwa fatimskiego w Rychwałdzie koło Żywca. Tego dnia do sanktuarium Matki Boskiej Rychwałdzkiej pielgrzymowali przedstawiciele Akcji Katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej.

Arcybiskup w homilii podjął refleksję na temat piątego objawienia Matki Bożej w Fatimie z 13 września 1917 roku. Zwrócił uwag, że Matka Boża Fatimska ukazuje się jako znak nadziei, światło, które rozprasza ciemność zarówno tamtych czasów, jak i współczesnych.

Duchowny nawiązał do trudności, jakie przeżywają dziś ludzie. Wskazał wojnę blisko wschodniej granicy, islamski ekstremizm oraz moralny rozkład i wojnę ideologiczną, która dotyka ludzi, w tym dzieci i młodzież.

>>> Ks. Witold Burda: rok po beatyfikacji rodziny Ulmów był piękny, szczególny i intensywny

fot. X/@JasnaGoraNews

Metropolita przywołał przykład świętości życia rodziny Ulmów, którzy zostali beatyfikowani. Zwrócił uwagę na ich codzienną modlitwę i oddanie wartościom chrześcijańskim. Jego zdaniem, stanowi to wzór do naśladowania dla współczesnych rodzin. „Modlitwa i życie w zgodzie z wiarą mogą być sposobem na przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom duchowym” – wyjaśnił.

„Może babcia i dziadek pomodlą się razem z wnukami. Nie chodzi o to, żeby przestraszać ich długością modlitwy, ale żeby te modlitwy były krótkie i żebyśmy pokazali dzieciom, wnukom oraz młodzieży, że żyjemy modlitwą i że z tej modlitwy wynika nasze dobre życie” – zaproponował.

„Ulmowie zdobyli się na to, aby zapalić płomień swojego chrześcijańskiego życia i być przykładem, mimo upływu lat, że można i trzeba kochać bliźniego oraz swoją rodzinę. Już ponad 80 lat temu istniały przecież różne próby zmierzające do zabijania dzieci nienarodzonych, próby rozbijania małżeństw, jednak Ulmowie przekazali życie siedmiorgu dzieciom i zaopiekowali się tymi, którzy potrzebowali pomocy. Można więc być dobrym i świętym, a święci są dla nas wzorem i przykładem” – zachęcił.

Eucharystia w ramach czuwania celebrowana była w rychwałdzkiej bazylice. Wspólnie z arcybiskupem modlili się przy ołtarzu księża z dekanatu żywieckiego, z dziekanem ks. Grzegorzem Gruszeckim. Pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium rychwałdzkiego o. Przemysław Janik OFMConv. Wśród koncelebransów był m.in. asystent kościelny bielsko-żywieckiej Akcji Katolickiej ks. prof. Tadeusz Borutka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze