Abp Adrian Galbas? „Człowiek do zadań specjalnych”
Jako metropolita warszawski abp Adrian Galbas będzie nadawał ton polskiemu Kościołowi – powiedział publicysta Tomasz Krzyżak. Jego zdaniem abp Galbas to w polskim Kościele „człowiek do zadań specjalnych”, który jest „rzucany na strategiczne odcinki”.
Papież Franciszek mianował w poniedziałek dotychczasowego metropolitę katowickiego abp. Adriana Józefa Galbasa arcybiskupem metropolitą warszawskim.
Wybór dobry i zaskakujący
Zdaniem Krzyżaka abp Galbas jest „bardzo dobrym wyborem dla Warszawy”, chociaż – według publicysty – jest to wybór zaskakujący. „Nazwisko abp. Galbasa nie pojawiało się przy okazji różnego rodzaju spekulacji, kto zastąpi kard. Nycza po odejściu na emeryturę. Sądziliśmy, że skoro abp Galbas dopiero co objął archidiecezję katowicką, to papież na pewno go do Warszawy nie wyśle. Okazuje się, że bardzo się pomyliliśmy” – zaznaczył.
Według publicysty decyzja papieża Franciszka jest objawem „słabości polskiego Kościoła”. „Widać wyraźnie jakby ta ławka biskupów, którym można powierzyć odpowiedzialne zadania, była bardzo krótka” – ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Krótki staż biskupi
Krzyżak przypomniał, że abp Galbas jest biskupem zaledwie od 5 lat, z czego 1,5 roku pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji ełckiej, przez 1,5 roku – koadiutora archidiecezji katowickiej a przez ostatnie 1,5 roku – metropolity katowickiego. „Można więc widzieć w nim człowieka do zadań specjalnych, który jest rzucany na strategiczne odcinki” – stwierdził.
„Tylko czy to oznacza, że mamy w polskim Kościele tylko jednego człowieka, którego można rzucić na taki strategiczny odcinek?” – zapytał. Dodał, że wielu biskupów okazuje się „dobrymi organizatorami diecezji”, jednak niewielu z nich ma „wyrazistą wizję duszpasterską”.
Jednocześnie zastrzegł, że w Warszawie abp Galbas zagrzeje miejsce na dłużej. „Z Warszawy się biskupa nie przenosi” – stwierdził.
Ci, którzy nadają ton
Według Krzyżaka to właśnie abp Galbas – wspólnie z kard. Grzegorzem Rysiem i abp. Wojciechem Polakiem – będzie w następnych latach „nadawał ton polskiemu Kościołowi”. „To trio zostanie jeszcze uzupełnione przez nominacje metropolitów w Krakowie i Poznaniu. Czeka nas duża zmiana pokoleniowa. Liczę też na zmianę jakościową” – powiedział.
Zdaniem publicysty zaskakująca decyzja to „wskazówka papieża Franciszka, w którą stronę powinien podążyć Kościół w Polsce”. „Abp Galbas jest hierarchą z młodego pokolenia, otwartym na świeckich, czego w ostatnim czasie brakowało w Polskim Kościele. Jego wizja Kościoła różni się od wizji, którą dotychczas prezentowała zdecydowana większość biskupów w Konferencji Episkopatu Polski” – ocenił.
Krzyżak zaznaczył, że młode pokolenie biskupów szansę na odrodzenie Kościoła widzi w powtórnej ewangelizacji. „Wśród tych nowych, dynamicznych biskupów od jakiegoś czasu prym wiodą kard. Grzegorz Ryś, bp Artur Ważny i właśnie abp Galbas, którzy mają ewangelizacyjny rozmach i wielkie zasługi w tej dziedzinie” – wyjaśnił.
Dodał, że wszyscy trzej działają „zgodne ze wskazaniami papieża Franciszka, który chce, by biskupi ruszyli się z kanapy, wyszli do ludzi i wąchali zapach owiec”.
Największy problem
Publicysta zastrzegł, że najbardziej palącym problemem, z jakim będzie się musiał zmierzyć nowy metropolita warszawski, jest „galopująca sekularyzacja”. „W Warszawie bardzo zauważalny jest odpływ wiernych od Kościoła – zwłaszcza młodego pokolenia. Sądzę, że abp Galbas będzie podejmował próby przyciągnięcia młodych do Kościoła poprzez pokazanie im, że to nie jest jakaś skostniała instytucja, która do niczego nie jest im w życiu potrzebna” – ocenił.
Zdaniem publicysty w dłuższej perspektywie abp Galbas ma duże szanse, by zostać następnym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, choć o tym przekonamy się dopiero za pięć lat.
„Trzeba dać mu czas, żeby zapoznał się z nową diecezją i pokazał, jaki on ma na nią pomysł” – zaznaczył Krzyżak.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |