Zdjęcie poglądowe Fot. Abp Adrian Galbas, PAP/Grzegorz Momot

Abp Adrian Galbas: Fundusz Kościelny to już „leciwy dziadek”

– Wydaje mi się, że nikt za Fundusz Kościelny w Kościele życia nie będzie oddawał. Fundusz Kościelny to już „leciwy dziadek” i spokojnie może odpocząć. Są bardziej nowoczesne metody wspierania działalności Kościoła – powiedział na antenie Radia eM abp Adrian Galbas.

Jak zauważył metropolita katowicki, dyskusję na temat Funduszu Kościelnego podjęto już kilkanaście lat temu. „Wystarczy do tego wrócić. Bardzo dobrze, że jest wspólna deklaracja, by o tym rozmawiać – i rządu, i kościołów, bo nie dotyczy to tylko wspólnoty rzymskokatolickiej” – powiedział abp Galbas.

Chociaż temat Funduszu Kościelnego powraca po latach na usta opinii publicznej, zdaniem arcybiskupa czas gra w tym przypadku na korzyść ostatecznego rozwiązania. Jak uważa metropolita katowicki sprawa ta nie powinna być w ciągu kilku godzin.

„Rozmawiajmy, szukajmy rozwiązań, patrzmy jak to jest zrobione w innych krajach. I niech temu wszystkiemu towarzyszy spokój” – zaznaczył hierarcha na antenie Radia eM.

>>> „Poza tym uważam, że Fundusz Kościelny powinien zostać zniszczony” [KOMENTARZ]

PAP/Zbigniew Meissner

Dziennikarz prowadzący rozmowę zapytał arcybiskupa także o „błogosławieństwo duszpasterskie par nieregularnych”. W odpowiedzi abp Adrian Galbas polecił przede wszystkim przeczytać dokument (dostępny w języku polskim). „Spokojna lektura na pewno każdemu pomoże i umocni” – stwierdza arcybiskup.

„W deklaracji jest wyraźne rozróżnienie na błogosławieństwo sakramentalne (które dotyczy małżeństw), a któremu nic nie może się w Kościele równać, potem jest mowa o błogosławieństwach, które mają charakter sakramentaliów i wreszcie jest błogosławieństwo duszpasterskie (spontaniczne)” – powiedział abp Adrian Galbas.

Metropolita katowicki wyjaśnił, że błogosławieństwo duszpasterskie jest prośbą o pomoc od Boga, którą kierują ludzie wierzący do Kościoła, a która ma pomagać w życiu Ewangelią. „W dokumencie jest wyraźnie napisane, że to błogosławieństwo nie jest sakramentem, nie wymaga bycia w łasce uświęcającej” – komentuje arcybiskup.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze