![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/mid-25211138-900x380.jpg)
fot. PAP/Tomasz Gzell
Abp Adrian Galbas na mszy w hospicjum: spotkanie jest najpiękniejszą terapią, lekarstwem
Umierający nie żałują, że nie zarobili więcej pieniędzy czy nie zdobyli tytułu naukowego; najbardziej żałują spotkań, na które nie mieli czasu – mówił we wtorek w hospicjum Caritas Archidiecezji Warszawskiej abp Adrian Galbas. Dodał, że spotkania są najważniejszym, co zdrowi mogą ofiarować chorym.
We wtorek Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji metropolita warszawski spotkał się z pacjentami i personelem hospicjum Caritas Archidiecezji Warszawskiej, gdzie odprawił mszę św.
W homilii zauważył, że hospicjum usytuowane jest przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie luksusowych sklepów, licznych kawiarni, restauracji, hoteli i banków.
>>> Papież na Światowy Dzień Chorego: nadzieja nie zawiedzie [ORĘDZIE]
„Tutaj od rana do późnej nocy jest pełno ludzi. Ci ludzie są w ciągłym pędzie, załatwiają różne sprawy, obowiązki lub przyjemności (…). Nagle w tym krajobrazie jest to miejsce, które wydaje się, że tu w ogóle nie pasuje, tak jakby zakłócało wigor tej ulicy – hospicjum. Okazuje się jednak, że (…) przychodzi taki moment w życiu – na każdego on przyjdzie, taki moment choroby albo starości – kiedy wszystkie tamte miejsca stają się mniej ważne, wręcz niepotrzebne” – zaznaczył.
„Już nie potrzebuję ekskluzywnego hotelu, nie potrzebuje banku, nie potrzebuję sklepu, nie potrzebuję kawiarni ani restauracji. Potrzebuję takiego miejsca – szpitala albo hospicjum” – dodał.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/mid-25211144.jpg)
Zdaniem abp Galbasa najważniejszym, co człowiek zdrowy może zrobić dla osoby chorej, to się z nią spotkać. Przypomniał, że w Ewangelii św. Mateusza Jezus wskazuje, iż głodnych trzeba nakarmić, spragnionych – napoić, a nagim dać odzienie. „Ale kiedy Jezus mówi o chorych, to nie mówi, że coś im trzeba dać. Jezus mówi: byłem chory, a przyszliście do Mnie” – mówił abp Galbas.
Dodał, że na kartach Ewangelii widać, iż Jezus nigdy nie uzdrawiał chorych „hurtowo”, wszystkich na raz, choć jako wszechmogący Bóg mógłby to zrobić. „Jezus potrzebuje spotkania, uzdrawia poprzez spotkanie, poprzez swoją obecność, poprzez dotyk. To spotkanie z Chrystusem trwa nadal w Kościele. Ta obecność przejawia się w sakramentach” – wyjaśnił.
>>> Siostra Karola – wolontariuszka hospicjum: miłość nie umiera [ROZMOWA]
Według metropolity warszawskiego pomoc osób zdrowych wobec chorych powinna polegać przede wszystkim na spotkaniu.
Abp Galbas przypomniał wnioski australijskiej pisarki Bronnie Ware, która przeprowadziła szereg rozmów z osobami terminalnie chorymi i zebrała je w książce „Czego najbardziej żałują umierający”.
„Nikt jej nie powiedział, że najbardziej żałuje tego, że nie zarobił więcej pieniędzy, że nie zwiedził jeszcze kilku miejsc na świecie czy że nie zdobył kolejnego tytułu naukowego. Ci ludzie najbardziej żałowali spotkań, których nie było, na które nie mieli czasu” – stwierdził hierarcha.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/mid-25211146.jpg)
„Spotkanie jest najważniejszą formą pomocy, najważniejszą formą terapii, jest najpiękniejszym lekarstwem” – ocenił.
Zaznaczył, że kiedyś przez dwa lata regularnie spotykał się z umierającym na raka młodym człowiekiem. „Najpierw nieudolnie próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego? Kiedy mnie o to pytał, odpowiadałem: nie wiem. Na początku rozmawialiśmy, potem więcej się modliliśmy niż dyskutowaliśmy, a potem po prostu byliśmy. Umarł w Wigilię Bożego Narodzenia (…). To był jeden z ludzi, który najwięcej mi w życiu dał” – powiedział abp Galbas.
Przypomniał, że 11 lutego Kościół katolicki wspomina Matkę Bożą z Lourdes. „Niezależnie od tego, czy jesteśmy jeszcze miłośnikami kawiarni, restauracji i szybkiego pędu życia czy już wiemy, że nie to jest najważniejsze, wszyscy chcemy się powierzyć Maryi” – podkreślił.
Duchowny przypomniał, że w życiu każdego człowieka najważniejsze są dwa momenty – chwila obecna i godzina śmierci. „Kiedyś te dwa momenty się spotkają – to będzie moment naszego konania. Prosimy cię, Maryjo, żebyś się za nami modliła, żebyśmy nie zmarnowali tych dwóch najważniejszych momentów, w których możemy przeżyć spotkanie” – prosił.
***
Światowy Dzień Chorego w Kościele katolickim ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II. Chciał, aby tego dnia w sposób szczególny dostrzec osoby cierpiące na duszy i ciele. Na ten dzień wyznaczył datę 11 lutego – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, które jest wynikiem uznania przez Kościół zjawień Matki Bożej ubogiej pasterce, św. Bernadecie Soubirous, w Grocie Massabielskiej w Lourdes, które miały miejsce 1858 r.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/mid-25211148.jpg)
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/mid-25211147.jpg)
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/mid-25211143.jpg)
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/mid-25211142.jpg)
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/mid-25211141.jpg)
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/mid-25211137.jpg)
Galeria (6 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |