fot. pixabay.com

Abp Budzik: Kościół nie jest zamkniętą sektą

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Chrześcijaństwo nie jest jakąś sektą zamkniętą w wąskim kręgu wtajemniczonych. Kościół jest katolicki, czyli otwarty dla wszystkich ludzi – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski sprawował Eucharystię dla uczestników lubelskiego Orszaku Trzech Króli. Pochód jest od kilku lat jednym z elementów obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego.

W homilii hierarcha mówił o przesłaniu, jakie płynie z historii o biblijnych mędrcach. Choć, jak zaznaczył, mamy bardzo mało informacji o tych postaciach, to z ich postawy możemy wywnioskować poszukiwanie prawdy. – Wiedzieli, że po to Bóg dał nam rozum, aby czytając w księdze natury, w bogactwie stworzonego świata odkrywali jego Stwórcę – mówił kaznodzieja.

Zauważył, że droga do Betlejem wymagała od wędrowców ze Wschodu wielkiej pokory. – Nie zamknęli się jedynie we własnym, pogańskim kręgu kulturowym. Nie ufając swojej wiedzy, pytali o drogę, ponieważ prawdziwą mądrością jest radzić się i pytać. A gdy znaleźli Betlejem, złożyli przed Jezusem swoje dary i ludzka mądrość oddała głęboki pokłon mądrości przedwiecznej, objawionej w Dzieciątku – wyjaśniał metropolita lubelski.

Jego zdaniem, najważniejszym orędziem jakie wypływa z tajemnicy Objawienia Pańskiego jest dobra nowina o powszechności zbawienia, jakie dokonało się w Jezusie Chrystusie. – Chrześcijaństwo nie jest jakąś sektą zamkniętą w wąskim kręgu wtajemniczonych. Kościół jest katolicki, czyli otwarty dla wszystkich ludzi, z każdego narodu i kultury, mówiących wszystkimi językami – tłumaczył abp Budzik.

Eucharystia była centralnym wydarzeniem lubelskiego Orszaku Trzech Króli. Wspólną modlitwę poprzedził pochód, na czele którego stanęli aktorzy odgrywający rolę biblijnych mędrców. Po obrzędzie przywitania radosny orszak wyruszył w stronę archikatedry. Po Mszy uczestnicy wzięli udział we wspólnym kolędowaniu.

Dzisiaj Orszak Trzech Króli przeszedł w ponad 752 polskich miejscowościach i kilkudziesięciu miastach zagranicą. Wielobarwne orszaki, które do szopek poprowadzili trzej mędrcy przeszły nie tylko ulicami Lublina, ale także innych miast archidiecezji lubelskiej w tym ulicami m.in. Chełma, Łęcznej, Kazimierza Dolnego, Krasnegostawu, Kraśnika, Lubartowa, Puław, Świdnika czy Wąwolnicy.

Dzień Objawienia Pańskiego, inaczej zwany Świętem Epifanii, a w Polsce potocznie Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym, gdyż należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami, wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Zobacz także
Wasze komentarze