fot. PAP/Wojtek Jargiło

Abp Stanisław Budzik: od pokoju serca zależy także pokój na całym świecie

Od wewnętrznego pokoju – pokoju serca – zależy także pokój we wspólnotach ludzkich, w rodzinie, ojczyźnie i na całym świecie – powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas obchodów Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej.

Od pieśni Shema Israel rozpoczęły się czwartkowe uroczystości Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odczytane zostały teksty z Tory i Ewangelii oraz wygłoszono dwa komentarze. O koncepcji pokoju z perspektywy chrześcijańskiej mówił prof. Wojciech Kaczmarek z Katedry Dramatu i Teatru KUL. Odtworzono również wideo z wypowiedzią Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha o pokoju w ujęciu żydowskim.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, bp pomocniczy lubelski Mieczysław Cisło oraz ks. prof. Stanisław Wróbel z KUL podczas obchodów Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej w Collegium Jana Pawła II KIUL, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik w rozmowie z dziennikarzami wyjaśnił, że celem Dnia Judaizmu jest lepsze poznanie „naszych starszych braci w wierze”. „Nie można zrozumieć wiary chrześcijańskiej, nie można zrozumieć Chrystusa, jeśli zapomnimy, gdzie się narodził, jaki był jego język ojczysty, jakie było otoczenie, do którego przemawiał. Żeby zrozumieć naszą wiarę, musimy zrozumieć judaizm” – ocenił abp Budzik.

Odnosząc się do hasła tegorocznego wydarzenia „Pokój mój daję wam” podkreślił, że „od wewnętrznego pokoju – pokoju serca, zależy także pokój we wspólnotach ludzkich, w rodzinie, ojczyźnie i na całym świecie”. Obecny na uroczystości kantor Symcha Keller również podkreślił, że pokój należy zacząć budować przede wszystkim w sobie samym. „Jeśli w najbliższym otoczeniu będziemy się ścierać, konfliktować, to będziemy przenosić to na arenę kraju, później międzynarodową. Nienawiść pojawia się najpierw w człowieku, a później przenosi się na innych” – stwierdził Keller. Według niego, wszystkie wojny wynikają głównie z nienawiści, która rośnie czasem przez pokolenia, oraz chorych ambicji liderów. „Musimy umieć przebaczać, czyli szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego to się wydarzyło; dlaczego jest ta nienawiść – jeżeli nie znajdziemy, to będzie brnąć po prostu w tym +bagnie+ nienawiści” – ocenił Symcha Keller.

Były Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Symcha Keller, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Organizatorami wydarzenia było Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im Abrahama J. Heschela. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Galeria (10 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze