Zdjęcie poglądowe, fot. episkopat.pl

Abp Depo: bądźmy świadkami zawierzenia Maryi

„Cały Twój, Maryjo” – te słowa św. Jana Pawła II przypomniał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w homilii podczas nieszporów maryjnych 25 sierpnia w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Nieszporom przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

– 4 czerwca 1979 r. Piotr był tutaj. Przemówił mocno do nas braci kapłanów, mówiąc wprost o tym, co teraz przeżywamy pomiędzy napięciem w Kościele i przez Kościół – powiedział metropolita częstochowski.

Abp Depo przypomniał, że na zaproszenie św. Jana Pawła II 30 lat temu do Częstochowy przybyli młodzi z całego świata w dniach 14 i 15 sierpnia 1991 r. na VI Światowe Dni Młodzieży. Zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II całe swoje życie zawierzył Bogu przez Maryję. – W dzień zamachu na swoje życie 13 maja 1981 r. powiedział: „Maryjo, Matko moja”, a rok później papież pojechał do Fatimy, aby Jej zawierzyć świat. Musimy o tym pamiętać, pamiętać po to, by być świadkami tego samego zawierzenia – podkreślił abp Depo.

>>> Dziś uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Jaka jest historia jej kultu?

– Prośmy przez tę drogę pielgrzyma, aby św. Jan Paweł II z wysokości domu Ojca błogosławił nam, naszym wspólnotom, każdemu z nas na wierność łasce do końca – mówił abp Wacław Depo, który po nieszporach poprowadził procesję maryjną, która przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę.

W drodze na Jasną Górę uczestnicy procesji maryjnej rozważali tajemnice chwalebne Różańca i wsłuchiwali się w słowa pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny w 70. rocznicę jego śmierci oraz przypominali sobie historię diecezji, a także modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

abp Wacław Depo
fot. PAP/Waldemar Deska

W rozważaniu ks. Łukasz Połacik przypomniał słowa bp. Kubiny: „Wielki i święty obowiązek ciąży na biskupie częstochowskim, duchowieństwie katolickim i ludzie diecezji częstochowskiej. Wielkie dzieło mamy więc do spełnienia z woli Opatrzności Bożej. Częstochowa powinna odgrywać pierwszorzędną rolę. Częstochowa była religijnym i duchowym sercem Polski. Zawsze płynęło tu źródło, z którego rozchodziła się na całą Polskę żywa woda, odnawiająca życie narodu. Częstochowa nie przestała i dziś być tym sercem i tym źródłem. Od Twojego tronu Maryjo płynie nadzieja dla naszej ojczyzny, ojczyzny, w której z miłością chcemy patrzyć na bliźnich”.

Procesja maryjna tradycyjnie odbywa się w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w duchu wdzięczności za obecność ikony jasnogórskiej w dziejach miasta i Kościoła. W nieszporach i procesji uczestniczyli: bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, ojcowie paulini, kapituła Bazyliki Archikatedralnej, członkowie ruchów i bractw m.in. Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Rycerze Kolumba, Bractwa św. Józefa, Bractwa Męki Pańskiej i Bractwa Eucharystycznego oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę ma długą historię. Szczególnie wyjątkowe znaczenie miała Jubileuszowa Procesja Sześciu Wieków z bazyliki katedralnej na Jasną Górę w 1982 r. W okresie komunizmu władze PRL próbowały utrudniać organizowanie tej procesji, włącznie z zakazem niesienia kopii cudownego obrazu Matki Bożej. Procesje maryjne były wówczas symbolem wolności.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze