abp wacław depo

Abp Wacław Depo, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Abp Depo: naszym zadaniem jest powrót do Eucharystii

– Nie możemy żyć bez Eucharystii. Nie bójcie się! Bóg jest z nami – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była również dziękczynieniem w 29. rocznicę podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji.

W homilii abp Depo podkreślił, że „Zwiastowanie Pańskie można uznać świętem wierności i miłości Boga, jak również człowieka otwartego na plan Boga”. Nawiązał do gestu przyklęknięcia w trakcie odmawiania Credo i wskazał: „Nie zatrzymujemy na się tej dacie, którą jest dzisiejsze Zwiastowanie, ale idziemy dalej, w głąb tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa”. – „Pan z Tobą”. Te słowa z Ewangelii mówią o bliskości Boga w życiu Maryi. W Eucharystii słyszymy słowa pozdrowienia „Pan z wami”. Nie jest to tylko forma życzeniowa, ale stwierdzenie faktu, o którym prorokował Izajasz, że Zbawiciel będzie miał na imię Emmanuel, czyli Bóg z nami – kontynuował arcybiskup. – Maryja uczy nas, co to znaczy zawierzyć Bogu we wszystkim. To znaczy zaryzykować całym swoim życiem i postawić na Boga. Słyszy słowa „nie bój się Maryjo”. Wybraństwo nieraz oznacza niepokój serca, sumienia – dodał.

>>> Abp Depo: zwracając się przeciwko Bogu, człowiek zwraca się przeciwko samemu sobie 

kep depo

fot. Flickr (EpiskopatNews)

Metropolita częstochowski przypomniał, że „Bóg jest zawsze wierny człowiekowi i pragnie go prowadzić i umacniać w realizacji powierzonej mu misji” i dodał za św. Janem Pawłem II: „Naszym zadaniem jest uwierzyć, że Bóg jest Miłością, uwierzyć na dobre i na złe, że nas nie opuszcza i jest zawsze blisko”. – Ogromnym zadaniem, jakie staje nad nami, jest powrót do Eucharystii. Rozumiemy to zadanie bardzo konkretne jako powrót wiernych do praktyk i udziału we Mszy św. Dziś trzeba powiedzieć: Nie bójcie się! Bóg jest z nami. Bóg jest naszym zbawieniem. Bóg jest źródłem naszego życia. Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego – zaapelował arcybiskup. – Tak jak męczennicy ginęli w IV wieku, mówiąc, „my nie możemy żyć bez Eucharystii”. Ta świadomość musi nam towarzyszyć i pogłębić naszą wiarę, mamy ku temu stosowny czas – kontynuował metropolita częstochowski. Arcybiskup zacytował fragment listu Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Roberta Saraha z ubiegłego roku. „Świadomi faktu, że Bóg nigdy nie opuszcza ludzkości, którą stworzył, i że nawet najcięższe próby mogą przynosić owoce łaski, przyjęliśmy oddalenie od ołtarza Pańskiego jako czas postu eucharystycznego, służący z pożytkiem temu, byśmy na nowo odkryli żywotne znaczenie, piękno i niezmierzoną wartość Eucharystii. Kiedy to tylko możliwe, trzeba jednak powrócić do Eucharystii z oczyszczonym sercem, z odnowionym zadziwieniem, z mocniejszym pragnieniem, by spotkać Pana, trwać przy Nim i przyjąć Go” – napisał kard. Sarah.

>>> Abp Depo do maturzystów: nie zgadzajcie się na przeciętność i kompromisowość

„Fizyczny kontakt z Panem jest żywotny, niezbędny, niezastąpiony. Kiedy już określono i podjęto konkretne środki ograniczające do minimum możliwość zakażenia wirusem, niech wszyscy koniecznie zajmą z powrotem swoje miejsce w zgromadzeniu braci, niech odkryją na nowo niezastąpioną wartość i piękno celebracji, niech zaproszą i przyciągną zaraźliwym entuzjazmem braci i siostry, którzy są zniechęceni, wystraszeni, nazbyt długo nieobecni czy pogubieni” – cytował abp Depo. – Miejmy odwagę przez swoją obecność, jak dzisiaj, powiedzieć Bogu „tak” – zakończył arcybiskup. Podczas Liturgii zostały złożone przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Abp Depo udzielił również błogosławieństwa kobietom oczekującym na narodzenie dzieci i matkom, które cieszą się darem macierzyństwa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze