Fot. cathopic.com

Abp Depo: rady ewangeliczne pokazują na prymat Boga w ludzkim życiu

– To rady ewangeliczne czynią was znakiem proroczym tego świata. Pokazują na prymat Boga w naszym ludzkim życiu, aby odnaleźć sens swojej ofiary i miłości. – mówił powiedział abp Wacław Depo, który w Dniu Życia Konsekrowanego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była połączona z 9. rocznicą ingresu metropolity częstochowskiego.

W Mszy św. wzięły udział osoby życia konsekrowanego, wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. Koncelebrowali ją m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i o. Andrzej Konopka OP, kierownik Referatu Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Archidiecezji Częstochowskiej.

W homilii abp Depo wyjaśniał znaczenie wejścia Pana do swojej świątyni, a także życia według rad ewangelicznych. – Jego przybycie do świątyni zakończyło w historii etap oczekiwania a rozpoczęło czas wypełnienia się proroctwo Starego Testamentu. Zakończyła się noc i przyszło słońce wschodzące z wysoka, by zajaśnieć tym, co w mroku i w cieniu śmierci mieszkają – mówił abp Depo i podkreślił, że „ nie jest to przyjście Pana wzbudzające lęk lecz pokorna obecność w świątyni”.

>>> Abp Depo do dziennikarzy: trzeba stanąć w pokorze wobec prawdy

– Jezus bez żadnej różnicy stał się uczestnikiem naszego życia, aby przez śmierć pokonać tego, który dzierżył władzę nad śmiercią, to jest diabła – powiedział za listem do Hebrajczyków abp Depo.

Metropolita częstochowski zwracając się do osób życia konsekrowanego podkreślił, że „ofiarowanie Jezusa w świątyni jest wymowną ikoną ich całkowitego oddania swego życia Chrystusowi w ludziach”. – Ta ikona zawiera podstawowy symbol światła, który płynie od Chrystusa i promieniuje na Maryję i Józefa szczególnych świadków miłości Boga i powierników Bożych tajemnic. Kościół przez waszą obecność w świecie i cichą służbę kontempluje przemienione oblicze Chrystusa, by utwierdzić w wierze, nadziei i miłości, aby później nie załamać się wobec Jego zniekształconego oblicza na krzyżu – mówił.

Abp Wacław Depo. fot. PAP/Waldemar Deska

– To doświadczenie światła prawdy i łaski niesiecie w sobie i sobą poprzez rady ewangeliczne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, które są osobistą odpowiedzią na miłość Zbawiciela. I tego nie rozumie świat. To rady ewangeliczne czynią was znakiem proroczym tego świata. Pokazują na prymat Boga w naszym ludzkim życiu, aby odnaleźć sens swojej ofiary i miłości – kontynuował arcybiskup.

>>> Abp Depo: nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy Chrystusem a Kościołem

– Na wzór Chrystusa jesteście i będziecie znakiem sprzeciwu, ale i znakiem budowania na fundamencie, który został położony przez samego Boga, na fundamencie ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana – podkreślił metropolita częstochowski.

Arcybiskup zacytował również słowa Benedykta XVI z homilii wygłoszone w Loreto 4 października 2012 r. „Bez Boga człowiek dochodzi do tego, że jego egoizm przeważa nad solidarnością i miłością, rzeczy materialne nad wartościami, mieć nad być. Trzeba powrócić do Boga, aby człowiek na nowo był człowiekiem. Z Bogiem nawet w chwilach trudnych, kryzysu, nie brakuje horyzontu nadziei: wcielenie nam mówi, że nigdy nie jesteśmy sami, Bóg wszedł w nasze człowieczeństwo i nam towarzyszy” – mówił wówczas Benedykt XVI.

Na zakończenie Mszy św. bp Andrzej Przybylski składając życzenie metropolicie częstochowskiemu podkreślił, że „przed metropolitą częstochowskim stoi odpowiedzialne zadanie wprowadzenia Kościoła częstochowskiego w drugi wiek jego istnienia”.

>>> Abp Depo: każdy z nas ma misję w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę

29 grudnia 2011 r. dotychczasowy biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem częstochowskim. Ingres do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie odbył się 2 lutego 2012 r.

W archidiecezji częstochowskiej 2 lutego przypada również 95. rocznica ingresu pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny, biskupa społecznika, założyciela „Niedzieli”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze