fot. PAP/Michał Meissner

Abp Filipazzi w Katowicach: z wiarą przyjmijcie decyzje papieża Franciszka dotyczące waszej archidiecezji

W wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zainaugurowane zostały obchody 100-lecia istnienia archidiecezji katowickiej. Uroczystym nieszporom w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. W swoim słowie nawiązał do ostatniej papieskiej nominacji abp. Adriana Galbasa i apelował o przyjęcie jej w duchu wiary oraz o powstrzymanie się od niepotrzebnych i wprowadzających podziały dyskusji czy spekulacji.

Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi przybył do Katowic, aby uroczyście zainaugurować obchody jubileuszu 100-lecia archidiecezji katowickiej. Przed nieszporami abp Filipazzi spotkał się w Kurii Metropolitalnej z abp. Adrianem Galbasem oraz członkami Kolegium Konsultorów, w skład którego wchodzą katowiccy biskupi pomocniczy: Marek Szkudło, Adam Wodarczyk i Grzegorz Olszowski oraz ks. dr Tomasz Wojtal, kanclerz Kurii Metropolitalnej, ks. dr Andrzej Kumor, oficjał Sądu Metropolitalnego i ks. dr Krzysztof Matuszewski, rektor seminarium.

>>> Katowice: Wieczór Uwielbienia wspólnoty Magnificat Young

Abp Adrian Galbas przywitał wszystkich zebranych w katowickiej archikatedrze i zaznaczył, że jubileusz kościoła katowickiego wiąże się z nadchodzącym Rokiem Świętym. – Nasz jubileusz staje się częścią wielkiego Jubileuszu Kościoła. Jesteśmy Kościołem, wielką wspólnotą pielgrzymów nadziei, którzy każdego dnia pragną iść naprzód z Chrystusem i w Chrystusie – mówił abp Galbas. Hierarcha wręczył także Nuncjuszowi Apostolskiemu medal „Pro Christi Regno”, archidiecezjalne odznaczenie wręczane osobom zasłużonym dla kościoła lokalnego w Katowicach.

W homilii abp Antonio Gudio Filipazzi podziękował abp Adrianowi Galbasowi za zaproszenie do Katowic i nawiązał do ostatniej papieskiej nominacji metropolity katowickiego na arcybiskupa metropolitę warszawskiego. – Zachęcam Was do okazania wdzięczności za ojcowską troskę Ojca Świętego. Uczyńcie to na dwa sposoby: po pierwsze, pamiętajcie o modlitwie za Papieża i jego misję; po drugie, przyjmijcie z duchem wiary jego wskazania i decyzje, w tym te, które dotyczyły i będą dotyczyć waszej archidiecezji. Proszę was również, abyście nie tracili czasu na niepotrzebne i wprowadzające podziały dyskusje czy spekulacje – zaapelował nuncjusz.

Dalszą część homilii abp. Filipazziego odczytał bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. – Wydaje się, że dzisiaj fundamentalne przekonanie o konieczności i skuteczności modlitwy zostało nadszarpnięte. Dąży się raczej do osiągnięcia rezultatów przede wszystkim za pomocą środków intelektualnych, organizacyjnych, ekonomicznych, politycznych…, a modlitwa w rzeczywistości zajmuje ostatnie miejsce w życiu jednostek i w działaniach kościelnych – zauważył abp Filipazzi i wskazywał, że nigdy nie należy lekceważyć modlitwy i zawsze pamiętać, że jest ona pierwszym i najważniejszym zadaniem chrześcijan i całego Kościoła.

Nuncjusz zachęcił także całą społeczność lokalnego Kościoła, aby nieustannie wpatrywać się w postać Chrystusa Króla, któremu został dedykowany katowicki kościół katedralny. – Nie tylko podczas tych wielkich wydarzeń, ale w całej naszej egzystencji i działalności musimy trzymać nasz wzrok utkwiony w Pana Jezusa, czcząc Go jako naszego Króla, to znaczy zawsze stawiając Go na pierwszym miejscu w życiu zarówno naszym, jak i Kościoła, oraz będąc Mu we wszystkim posłuszni. Nie pozwólmy niczemu ani nikomu – zwłaszcza naszemu egoizmowi i mentalności światowej – zająć Jego królewskiego tronu i uczynić nas ich niewolnikami – nauczał arcybiskup nuncjusz.

>>> Archidiecezja Katowicka ma jałmużnika biskupiego

Na zakończenie liturgii nastąpił moment podziękowania abp. Adrianowi Galbasowi za jego posługę w stolicy Górnego Śląska. W imieniu wiernych i duchowieństwa słowa wdzięczności wypowiedział ks. Sławomir Tupaj. – Po cichu liczyliśmy na maraton… na długi bieg z kościołem katowickim, w zamian otrzymaliśmy 3 lata sprintu duszpasterskiego – mówił i dodał: – Z ludzkiego punktu widzenia, był to czas krótki, ale i dynamiczny, który pozostawia jakiś niedosyt i żal, pozostawia niedokończone rozmowy i spotkania. Po Bożemu wystarczający: by zainspirować, by zasiać, by podnieść serca bardziej w górę. Zostawiasz w nas zaczyn myśli i działań.

Duchowny szczególnie podziękował abp Adrianowi Galbasowi za posługę głoszenia słowa Bożego, braterstwo i bliskość. – Twoi nowi diecezjanie niejeden raz usłyszą Twój list pasterski, kończący się zwrotem: „Wasz Biskup Adrian”. Nie zapominaj jednak, że nie przestajesz być także nasz. Te trzy lata z 99, mają już swoje miejsce w historii i w naszych sercach. Zapisujesz się w niej jako siódmy biskup katowicki, a symbolika biblijna tej liczby jest niezwykle wymowna. Dziękujemy i wspieramy Cię modlitwą – zakończył ks. Tupaj.

fot. PAP/Michał Meissner

W nieszporach uczestniczyli wierni świeccy, przedstawiciele życia konsekrowanego oraz duchowieństwo archidiecezji, w tym członkowie Kapituły Katedralnej. Razem z wiernymi archidiecezji modlili się przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski związani ze Śląskiem, z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim i wiceprzewodniczącym KEP na czele. Obecni byli także biskup opolski Andrzej Czaja, biskup gliwicki Sławomir Oder, biskup sosnowiecki Artur Ważny oraz biskupi pomocniczy: bp Andrzej Iwanecki (Gliwice), bp Marek Szkudło (Katowice), bp Grzegorz Olszowski (Katowice) i biskupi seniorzy: abp Wiktor Skworc (Katowice), bp Stefan Cichy (Legnica), bp Piotr Libera (Płock), bp Grzegorz Kaszak (Sosnowiec), bp Piotr Skucha (Sosnowiec), bp Jan Kopiec (Gliwice).

Diecezja katowicka została powołana do życia na mocy bulli papieża Piusa XI „Vixdum Poloniae Unitas” 28 października 1925 roku. Jej pierwszym biskupem został mianowany ks. August Hlond SDB, późniejszy kardynał i prymas Polski. Diecezję katowicką na mocy bulli „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 roku papież Jan Paweł II podniósł do rangi archidiecezji, a jej ówczesnego ordynariusza – bp Damiana Zimonia – do godności arcybiskupa metropolity katowickiego. Ten sam dokument utworzył także metropolię katowicką w skład której wchodzą do dziś trzy diecezje: katowicka, gliwicka i opolska.

4 listopada br. Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego metropolitę katowickiego abp. Adriana Galbasa arcybiskupem metropolitą warszawskim. Jego ingres do archikatedry warszawskiej odbędzie się 14 grudnia 2024 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze