abp stanisław gądecki

fot. YouTube (Archidiecezja Poznańska)

Abp Gądecki: 30 lat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ubogaciło Kościół

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży od 30 lat ubogaca nasze wspólnoty i pokazuje, że Kościół należy traktować jak swój dom, a nie przypadkowe miejsce – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w przesłaniu do uczestników zebrania Krajowej Rady KSM – podano w komunikacie.

Z powodu epidemii spotkanie odbywa się na platformie wirtualnej. W przesłaniu skierowanym do zebranych abp Gądecki wyraził uznanie dla działalności młodzieży skupionej w stowarzyszeniu. Przytaczając słowa św. Jana Pawła II z 1990 r., zwrócił uwagę na ich aktualność.

„Dysponujecie bogatym dziedzictwem, do którego trzeba nawiązywać. Chodzi jednak zawsze o nawiązywanie twórcze, które potrafi odczytać +znaki czasów+ i do nich dostosować metody pracy apostolskiej”.

>>> Abp Gądecki: dziękuję kapłanom za gorliwość w czasach pandemii

Zauważył, że działania ewangelizacyjne, do których powołano KSM, wymagają osobistego nawrócenia. „Zanim przystąpimy do pomocy innym, musimy być ludźmi wiary, a Kościół powinniśmy traktować jak nasz dom, a nie przypadkowe miejsce” – podsumował przewodniczący KEP.

fot. archiwum KSM

Pierwotnie zebranie Krajowej Rady KSM miało obywać się w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski, ale ze względu na pandemię przeniesiono je do sieci.

W Polsce Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zostało powołane podczas krajowego zjazdu Akcji Katolickiej 5 lutego 1934 r. w Krakowie. Zdelegalizowano je po II wojnie światowej. Związek reaktywowała KEP 10 października 1990 r., powołując KSM jako organizację ogólnopolską i nadając jej osobowość prawną kościelną.

Członkowie KSM, poza konkretnymi inicjatywami zewnętrznymi, mają również spotkania formacyjne o charakterze sakramentalnym, biblijnym i teologicznym.

Centralne uroczystości z okazji 30. rocznicy reaktywacji odbędą się 10 października 2020 r.

Zobacz także
Wasze komentarze