abp Stanisław Gądecki

abp Stanisław Gądecki, fot. episkopat.pl

Abp Gądecki na Światowy Dzień Chorego: módlcie się i odwiedzajcie chorych

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z okazji Światowego Dnia Chorego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki poprosił o modlitwę w intencji chorych i odwiedzanie cierpiących. Zapewnił też o swojej modlitwie w ich intencji.

„Mam dwie prośby. Na początku proszę o modlitwę w intencji chorych, ich rodzin, personelu medycznego i wolontariuszy. Zachęcam do ofiarowania Komunii Świętej w intencji osób chorych” – podkreślił abp Gądecki w informacji przekazanej przez biuro prasowe KEP.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprosił także o to, aby towarzyszyć chorym na co dzień, żeby nie czuli się samotni i opuszczeni.

„Po drugie proszę też, byśmy w tym dniu szczególnie, chociaż nie tylko w tym dniu, odwiedzali osoby chore i potrzebujące pomocy. To nic innego jak wypełnienie uczynku miłosierdzia chorych nawiedzać” – wskazał abp Gądecki.

Kryzys w Wenezueli fot. EPA/Miguel Gutiérrez

Nawiązał także do orędzia papieża Franciszka na XXVIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec Święty napisał w nim m.in.: „Słowa Jezusa: »Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię« wskazują na tajemniczy kierunek łaski, która objawia się ludziom prostym i daje wytchnienie utrudzonym i zmęczonym (…). Stąd wychodzi światło, które oświeca wasze chwile ciemności i nadzieja wobec waszego zniechęcenia (…). W Nim bowiem niepokoje i pytania, które rodzą się w tej waszej »nocy« ciała i ducha, znajdą siłę do ich pokonania. Tak, Chrystus nie dał nam recept, ale swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem uwalnia nas od ucisku zła”.

Abp Gądecki przypomniał też, że Światowy Dzień Chorego, obchodzony jest w dniu wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego. Ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich.

„Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym” – podkreślił.

Zobacz także
Wasze komentarze