Abp Gądecki o sytuacji migrantów: nie należy myśleć jedynie o obronie granic Polski i UE
– Jeśli, nie daj Boże, doszłoby do wojny, to zachwieje nam się równowaga. Może być wiele tysięcy uciekinierów – przestrzegał abp Stanisław Gądecki po spotkaniu z Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec, bp. Georgiem Bätzingiem.
We wtorek, 30 listopada w Poznaniu odbyło się spotkanie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego z Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec, bp. Georgiem Bätzingiem. Rozmowy biskupów dotyczyły przede wszystkim trzech tematów – kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, synodalności oraz współpracy Kościoła polskiego i niemieckiego.
– Chciałbym wyrazić radość z tego spotkania. Nasze Kościoły są bardzo ze sobą związane, znajdują się obok siebie i wiele spraw, radości i problemów ze sobą dzielą. Jestem wdzięczny, że bp Bätzing przybył do Poznania – powiedział abp Gądecki.
>>> Abp Stanisław Gądecki: potępiam wykorzystywanie dramatów ludzkich do działań przeciwko Polsce
>>> Specjalny apel abp. Gądeckiego w sprawie migrantów
Nie tylko obrona
Abp Gądecki zaznaczył, że razem ze swoim niemieckim odpowiednikiem doszli do przekonania, że nie należy myśleć jedynie o obronie granic Polski i Unii Europejskiej, ale należy też zwrócić uwagę na sytuację migrantów oraz osób mieszkających w strefie przygranicznej.
– W tym tym dramacie uczestniczą też mieszkańcy terenów przygranicznych. Jeśli, nie daj Boże, doszłoby do wojny, to zachwieje nam się równowaga. Może być wiele tysięcy uciekinierów – przestrzegał hierarcha.
Arcybiskup podkreślił, że widmo konfliktu może zachwiać stabilną sytuacją w kraju i doprowadzić do eskalacji kryzysu. W tej sytuacji biskupi proszą o modlitwę o pokój na granicy i na całym świecie. Jak wyjaśnił, w czasie spotkania z bp Bätzingiem rozmawiano na temat ewentualnego wspólnego apelu lub zajęcia oficjalnego stanowiska w tej sprawie, które byłoby konsultowane także z biskupami Ukrainy.
>>> Abp Gądecki apeluje o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych
LGBT na Synodzie
Metropolita poznański poruszył też temat Synodu o synodalności. Zaznaczył, że Adwent jest czasem, który zał przezbnaczony na przygotowania i organizację systemów usprawniających przebieg konsultacji.
-Jeśli chodzi o archidiecezję poznańską, to połowa parafii ma już koordynatorów. Są też rozprowadzane materiały, które posłużą lepszemu przygotowaniu dyskusji – powiedział.
Hierarcha poruszył także budzący spory i kontrowersje problem zaangażowania w konsultacje synodalne osób związanych z ruchem ideologicznym LGBT.
– Nikomu z tych ludzi nie zabranialiśmy uczestniczyć we mszy świętej czy spowiedzi. Uważaliśmy jednak, że gromadzenie osób o tych przekonaniach tworzy nowe niebezpieczeństwo i raczej należy tego unikać. Natomiast po po odpowiedzi kard. Grecha (dot. tego, że Ojciec Święty zaprasza do udziału w Synodzie wszystkich, bez wyjątku przyp. SZ) uznaliśmy, że przyjmujemy taką logikę – zaznaczył.
>>> Abp Gądecki: kręgi watykańskie krytycznie patrzą na Kościół w Polsce
Sekularyzacja u bram
– Biskup Bätzing nakreślił sytuację i położenie Kościoła niemieckiego i różnice między tym Kościołem, a Kościołem w Polsce w materii sekularyzacji i jej konsekwencji, a także potrzebnych odpowiedzi na sytuację, która się wytworzyła. Rozmawialiśmy także o silnym parciu katolików niemieckich na dokonywanie pewnych radykalnych reform – mówił arcybiskup, streszczając rozmowy dotyczące sytuacji Kościoła w Polsce i w Niemczech.
Briefing prasowy po spotkaniu Przewodniczących Episkopatów odbył się w auli abp. A. Baraniaka przy siedzibie Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Poznańskiej. Oprócz Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, w spotkaniu uczestniczyli także Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing, ks. Leszka Gęsiaka SJ – rzecznik KEP i Matthias Kopp, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Niemiec, który jest osobą świecką.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |