Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej, w trakcie której zaprezentowano dokument KEP nt. chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu. Fot. PAP/Jacek Turczyk

Abp Gądecki ostrzega przed złym wykorzystywaniem symboli religijnych

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Używanie symboli chrześcijańskich w tym krzyża i podnoszenie przy tym haseł antychrześcijańskich jest niedopuszczalne – przypomniał dziś w rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Obecna sytuacja społeczno-polityczna w Polsce była jednym z tematów obrad Rady Stałej KEP na Jasnej Górze.

Nawiązując do opublikowanego w piątek dokumentu KEP pt. „Chrześcijańskie oblicze patriotyzmu” metropolita poznański wskazał, że marsze i zgromadzenia pragnące uważać się za chrześcijańskie winny być zgodne z tym tekst.

Jednocześnie przypomniał, że w dokumencie KEP jest wiele wskazań dotyczących pozytywnego przeżywania patriotyzmu, właściwej edukacji patriotycznej oraz działań mających na celu dobro ojczyzny. „Natomiast szerzenie nienawiści w żaden sposób nie ma związku z patriotyzmem. Podobnie jak i manipulowanie Kościołem czy jego liturgią dla swoich własnych celów partyjnych”.

Odnosząc się do dyskutowanego dziś przez Radę Stałą dokumentu o duszpasterstwie małżeństwa i rodziny abp Gądecki poinformował, że opracowanie to będzie nosiło miano „Wytycznych”, nie zaś instrukcja czy vademecum jak wcześniej zakładano. „Instrukcja zakładałaby obligatoryjność a vademecum – pewną dowolność” – wyjaśnił przewodniczący KEP.

Jak zaznaczył przygotowywany dokument nie będzie „interpretowaniem” papieża i jego nauczania wyłożonego w adhortacji „Amoris laetitia” ale materiałem, który ma być użyteczny dla kapłanów i wiernych.

Wiadomo już, że kilkudziesięciostronicowy dokument będzie złożony z trzech części poświęconych kolejno: przygotowaniom do małżeństwa, duszpasterstwu rodzin oraz związkom niesakramentalnym.

Obecnie trwają prace nad ostateczną redakcją dokumentu. Jest on konsultowany w szerszym gronie teologów i moralistów. W połowie maja projekt dokumentu będzie dyskutowany na ogólnopolskim spotkaniu diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego. Następnie zostanie rozesłany biskupom z myślą o dalszej dyskusji na czerwcowym zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem.

Abp Gądecki zapowiedział, że opracowanie przypomina m.in. nauczanie Chrystusa o cudzołóstwie, podtrzymuje tradycyjne stanowisko Kościoła dotyczące dopuszczenia do Komunii św., tych którzy zobowiązują się żyć w „białym” małżeństwie. Uwzględnia też, zgodnie z „Amoris laetitia” zmianę nastawienia samych księży i małżeństw niesakramentalnych, które to nastawienia miałoby zmierzać do – w miarę możliwej – ich integracji na różnych polach duszpasterskiego działania Kościoła.

„Myślę, że największa zmiana jaka w odniesieniu do tych osób mogłaby się dokonać dotyczy zmiany klimatu i integracji w różne wymiary duszpasterskiej aktywności Kościoła” – stwierdził przewodniczący KEP.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Abp Gądecki ostrzega przed złym wykorzystywaniem symboli religijnych
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze