Abp Gądecki: spotkać cierpiącego Jezusa w Siostrach i Braciach z Ukrainy [LIST PASTERSKI]
Tegoroczny program duszpasterski przeżywamy pod hasłem Posłani w pokoju Chrystusa. Okazało się, że to hasło nabrało bardzo egzystencjalnego wymiaru w czasie gdy toczy się wojna za naszą wschodnią granicą, i wobec napływu wojennych uchodźców, którzy chronią się w Polsce przed barbarzyńskim atakiem – pisze w liście pasterskim na Wielki Post abp Stanisław Gądecki.
List zostanie odczytany w świątyniach archidiecezji poznańskiej w 1. niedzielę Wielkiego Postu. Metropolita poznański zachęca w nim do wielkopostnej refleksji nad życiem wspólnoty Kościoła w czasie przygotowania do świąt paschalnych i do podjęcia wysiłku wartościowych spotkań.
Wielki Post to czas, w którym otrzymujemy szczególną łaskę spotkania z Bogiem i z ludźmi. Bóg wychodzi do nas w cierpiącym Jezusie, który pokazuje nam, jak bardzo jesteśmy ważni i przez Niego kochani. Post bowiem to droga do wewnętrznej wolności i harmonii, do stawania się prawdziwymi przyjaciółmi Boga. (fragment listu)
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważa, że „wojna w Ukrainie sprawiła, że tegoroczny Wielki Post daje nam możliwość spotkania cierpiącego Jezusa w naszych Siostrach i Braciach, uchodźcach wojennych z Ukrainy”.
„Nie spodziewaliśmy się, że program duszpasterski będziemy realizować w tak dramatycznym czasie. Dziękuję Wam za otwarte serca, domy, za gotowość dzielenia się tym, co macie. Jako archidiecezja przygotowaliśmy już ponad 500 miejsc we wspólnotach zakonnych, na plebaniach i w domach rekolekcyjnych. Niektórzy z Was otwierają swoje domy i mieszkania dla uchodźców. Serdecznie za to dziękuję” – pisze abp Gądecki.
Metropolita poznański zachęca także do aktywnego uczestnictwa w synodzie o synodalności. „Byłoby dobrze, gdyby nasi Siostry i Bracia z Ukrainy, którzy znajdują u nas schronienie przed wojną, włączyli się w spotkania synodalne, poszerzając nasze rozumienia Kościoła” – czytamy w liście pasterskim. „Maryi, Królowej Pokoju, zawierzajmy czas Wielkiego Postu, prosząc, by wybłagała u Boga szybkie zakończenie wojny w Ukrainie, a nam gotowość do otwarcia się na Boga i bliźnich tak, abyśmy odkryli, że to co najważniejsze, dokonuje się właśnie w spotkaniu” – apeluje metropolita poznański.
Pełna treść listu:
LIST PASTERSKI
ARCYBISKUPA POZNAŃSKIEGO
NA WIELKI POST ROKU PAŃSKIEGO 2022
Umiłowani Archidiecezjanie, Drodzy Siostry i Bracia!
Tegoroczny program duszpasterski przeżywamy pod hasłem: Posłani w pokoju Chrystusa. Okazało się, że to hasło nabrało bardzo egzystencjalnego wymiaru w czasie gdy toczy się wojna za naszą wschodnią granicą, i wobec napływu wojennych uchodźców, którzy chronią się w Polsce przed barbarzyńskim atakiem. W tym kontekście pragnę zaprosić Was wszystkich do wielkopostnej refleksji nad życiem wspólnoty Kościoła w czasie przygotowania do świąt paschalnych.
1. Wielki Post
Pewien filozof powiedział, że „to, co najważniejsze, dokonuje się w spotkaniu”. To proste zdanie uzmysławia nam, że powinniśmy podjąć wysiłek wartościowych spotkań. Wielki Post to czas, w którym otrzymujemy szczególną łaskę spotkania z Bogiem i z ludźmi. Bóg wychodzi do nas w cierpiącym Jezusie, który pokazuje nam, jak bardzo jesteśmy ważni i przez Niego kochani. Post bowiem to droga do wewnętrznej wolności i harmonii, do stawania się prawdziwymi przyjaciółmi Boga.
Podejmijmy więc wysiłek spotkania Jezusa w Jego słowie, w rozważaniu Jego Męki podczas Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, a zwłaszcza w sakramentach pokuty i Eucharystii. Niech spotkania z Jezusem uzdalniają nas do wychodzenia do ludzi, zwłaszcza do osób cierpiących i poszukujących Go.
Wojna w Ukrainie sprawiła, że tegoroczny Wielki Post daje nam możliwość spotkania cierpiącego Jezusa w naszych Siostrach i Braciach, uchodźcach wojennych z Ukrainy. W ich lękach, cierpieniu i traumie wojennej dotykamy – jak mówi papież Franciszek – współczesnych ran Zbawiciela.
2. Wojna w Ukrainie
Na naszych oczach powtarzają się dawne dzieje ludzkiego grzechu, o których tak pisze autor Pierwszej Księgi Machabejskiej: „Gdy zobaczyli wojsko, które szło naprzeciw nim, powiedzieli do Judy: ‘Nas jest tak mało, czy będziemy mogli walczyć z tym tak wielkim, potężnym mnóstwem? A przecież my dzisiaj nic jeszcze nie jedliśmy i sił nam zabrakło’. Juda odparł: ‘Bez trudu wielu może być pokonanych rękami małej liczby, bo Niebu nie czyni różnicy, czy ocali przy pomocy wielkiej czy małej liczby. Zwycięstwo bowiem w bitwie nie zależy od liczby wojska; prawdziwą siłą jest ta, która pochodzi z Nieba. Oni przychodzą do nas pełni pychy i bezprawia po to, aby wytępić nas razem z żonami naszymi i dziećmi i aby nas obrabować. My zaś walczymy o swoje życie i o swoje obyczaje. On sam skruszy ich przed naszymi oczami. Wy zaś ich nie obawiajcie się!’” (1 Mach 3,17-22). Jakże aktualne są dzisiaj te słowa Starego Testamentu!
Jak zapewne wiecie, podjąłem wiele inicjatyw, aby wspierać cierpiących z powodu wojny mieszkańców Ukrainy i zabiegać o jej zakończenie. W Środę Popielcową zaapelowałem do Patriarchy Moskiewskiego i Wszechrusi, Cyryla, prosząc go, by wpłynął na Prezydenta Federacji Rosyjskiej, by zakończył on wojnę. Prosiłem też Patriarchę, aby wezwał żołnierzy rosyjskich do zaprzestania walki i powrotu do Rosji. Mają oni pełne moralne prawo, aby odmówić wykonywania rozkazów.
Ale w dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus uczy nas również jak prowadzić walkę duchową. Dziękuję Wam za modlitwę, post i jałmużnę; duchowe narzędzia walki, z jakich korzystamy, prosząc Boga o ustanie wojny. Proszę Was o dalsze korzystanie z tej duchowej broni przeciw działaniu złego ducha. Nie ma wątpliwości, że to co się dzieje w Ukrainie jest działaniem szatańskim.
3. Synod
Trwający w Kościele Powszechnym synod o synodalności daje nam szczególną sposobność spotkania, by dzielić się doświadczeniem wiary w Boga, doświadczeniem poszukiwania Go. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli się zadania koordynowania spotkań synodalnych. Trzeba znaleźć czas, aby rozmawiać o Bogu, o wierze w Niego i o Kościele. Dziękuję wszystkim, którzy przyjmują zaproszenie do udziału w spotkaniach synodalnych. Cieszę się z przygotowanych materiałów, zwłaszcza służących do spotkań dzieci i młodzieży. Wykorzystajmy szansę, jaką niesie ze sobą trwający synod. Wspólna droga – na którą zaprosił nas papież Franciszek – jest drogą nadziei. Wymaga ona od nas zaangażowania, ale jedocześnie może być przeżywana jako rzeczywista szansa, a nawet przygoda odkrywania nowych dróg życia i misji Kościoła. Byłoby dobrze, gdyby nasi Siostry i Bracia z Ukrainy, którzy znajdują u nas schronienie przed wojną, włączyli się w spotkania synodalne, poszerzając nasze rozumienia Kościoła.
4. Program duszpasterski
Tegoroczny program duszpasterski przeżywamy pod hasłem: Posłani w pokoju Chrystusa. On sam gromadzi nas na Mszy świętej i posyła, abyśmy w naszą codzienność zanosili Jego pokój. Proszę Was, Siostry i Bracia, nie lekceważmy Eucharystii, zwłaszcza w niedziele i święta. Moje zaproszenie kieruję szczególnie do tych, którzy z powodu pandemii zaniedbują swój udział we Mszach Świętych.
Nie spodziewaliśmy się, że program duszpasterski będziemy realizować w tak dramatycznym czasie. Dziękuję Wam za otwarte serca, domy, za gotowość dzielenia się tym, co macie. Jako archidiecezja przygotowaliśmy już ponad 500 miejsc we wspólnotach zakonnych, na plebaniach i w domach rekolekcyjnych. Niektórzy z Was otwierają swoje domy i mieszkania dla uchodźców. Serdecznie za to dziękuję! Wyrażam też moją wdzięczność Caritas naszej Archidiecezji i Caritas parafialnym za zaangażowanie w pomoc i koordynowanie działań na rzecz pokrzywdzonych przez wojnę. Caritas Archidiecezji Poznańskiej koordynuje działania punktu rejestracyjnego dla uchodźców na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz prowadzi tam centralny magazyn pomocy, gromadzący dary od mieszkańców Poznania i okolic. Dziękuję też władzom rządowym i samorządowym, wszystkim organizacjom a także osobom prywatnym, które w tej sytuacji spieszą chętnie z pomocą.
5. Dziękczynienie za Nawiedzenie Matki Bożej
Jak zapewne wiecie, że – w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski dnia 3 maja tego roku – zaplanowaliśmy archidiecezjalną pielgrzymkę na Jasną Górę. Chcemy wspólnie dziękować Bogu za łaski, jakich doświadczyliśmy podczas peregrynacji Maryi w znaku Ikony Nawiedzenia. Bardzo Was wszystkich zapraszam do udziału w tej pielgrzymce, a księży proboszczów proszę o organizowanie parafialnych pielgrzymek do Częstochowy. Niech nasze wędrowanie do Maryi będzie wyrazem wdzięczności za Jej przybycie na naszą wielkopolską ziemię.
Maryi, Królowej Pokoju, zawierzajmy czas Wielkiego Postu, prosząc, by wybłagała u Boga szybkie zakończenie wojny w Ukrainie, a nam gotowość do otwarcia się na Boga i bliźnich tak, abyśmy odkryli, że to co najważniejsze, dokonuje się właśnie w spotkaniu.
Z serca każdemu i każdej z Wam błogosławię!
† Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |