Abp Gądecki: trzeba mówić młodzieży o Holokauście
„Trzeba mówić młodzieży o Holokauście”- to tytuł artykułu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, opublikowanego w piątek na portalu watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.
W tekście, który ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, abp Gądecki podkreślił, że trzeba przekazywać młodym pokoleniom wiedzę o Zagładzie, „aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”.
Arcybiskup przywołał słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas środowej audiencji generalnej: „Pamięć o zagładzie milionów Żydów i ludzi innych wyznań nie może być ani zapomniana, ani zanegowana”.
„W celu wypełnienia przesłania Ojca Świętego musimy z jednej strony przekazywać wiedzę i tworzyć przestrzeń pogłębionej refleksji, a z drugiej strony pozwolić młodym na znajdowanie własnych sposobów upamiętniania Zagłady” – dodał szef polskiego Episkopatu.
Zaznaczył: „Planowa zagłada Żydów przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej to zbrodnia przeciwko Bogu Jedynemu i Prawdziwemu oraz przeciwko jego ludowi”.
>>> Abp Grzegorz Ryś: bez dialogu z judaizmem nie zrozumiemy fundamentów chrześcijaństwa
Przypomniał, że w 1939 roku Europę zamieszkiwało około dziesięciu milionów Żydów, a krajem, gdzie procentowo było ich najwięcej, była Polska z około 3 milionami żydowskich obywateli.
„Gdy faszystowskie Niemcy napadły na Polskę w 1939 roku i okupowały jej ziemie aż do końca wojny w 1945 roku, właśnie na ziemiach polskich zdecydowały one rozmieścić obozy koncentracyjne i obozy zagłady. Obozy te stały się miejscem kaźni i masowego mordu osób pochodzenia żydowskiego z Polski i wielu innych krajów Europy oraz przedstawicieli innych nacji. Celem niemieckiego nazizmu była całkowita eliminacja narodu żydowskiego”- podkreślił.
Wskazał następnie, że narodami przeznaczonymi do unicestwienia byli też Sinti, Romowie i Polacy.
Przywołał dokument Komisji Stolicy Apostolskiej ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, w którym napisano, że ideologia narodowosocjalistyczna „odrzuciła mianowicie wszelką rzeczywistość transcendentną jako źródło życia i kryterium dobra moralnego. W konsekwencji pewna grupa ludzi, utożsamiająca się z państwem, samowolnie nadała sobie status instancji absolutnej i postanowiła wręcz położyć kres istnieniu narodu żydowskiego”.
Abp Gądecki przypomniał wizyty trzech papieży na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
>>> Papież Franciszek o Holokauście: nie wolno nam zapomnieć!
„Święty Jan Paweł II, gdy przybył do Auschwitz w 1979 r. podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, wołał o powrót ludzi do Boga i do jego przykazań, aby nigdy nie powtórzyła się tragedia Holokaustu” – powiedział.
Odnotował, że w 2006 roku Benedykt XVI w Auschwitz „demaskował zbrodniczy plan, mówiąc, że władze Trzeciej Rzeszy jako bezwzględni zbrodniarze, unicestwiając naród żydowski, zamierzali zabić Boga, który powołał Abrahama”. Abp Gądecki zacytował słowa zmarłego niedawno emerytowanego papieża: „Wyniszczając Izrael, chcieli w rzeczywistości wyrwać korzenie wiary chrześcijańskiej i zastąpić ją przez siebie stworzoną wiarą w panowanie człowieka – człowieka mocnego”.
Przywołał też wizytę papieża Franciszka w 2016 roku, gdy na terenie obozu modlił się w ciszy.
„Jego poruszające milczenie było wołaniem o pokój, którego potrzeba tak bardzo w naszych czasach” – napisał abp Gądecki.
„Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu skłania nas do refleksji, modlitwy, pamięci i do konkretnego działania na rzecz pokoju, pojednania oraz do nawrócenia serc do Boga Izraela i naszego Boga” – podsumował przewodniczący Episkopatu na łamach watykańskiej gazety.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |