fot. Karol Jeliński

Abp Gądecki udzielił święceń kapłańskich chrystusowcom

W dzisiejszy radosny dzień święcimy nowych diakonów i prezbiterów Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Jestem przekonany, że – oprócz samych kandydatów do diakonatu i kapłaństwa, rodziców, krewnych, przyjaciół, znajomych i dobrodziejów – satysfakcję przeżywa również kard. August Hlond oraz współzałożyciel zgromadzenia Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyświęcił dwóch diakonów i czterech prezbiterów.

W uroczystości wziął udział przełożony generalny zgromadzenia ks. Krzysztof Olejnik, przełożeni prowincjalni z Niemiec, Australii, Francji i Wielkiej Brytanii, kapłani i rodziny nowo wyświęconych.

„Dzisiaj ci wybrani i odpowiednio przygotowani kandydaci – przez włożenie rąk biskupa –otrzymają dar Ducha Świętego, który uzdolni ich do służby diakońskiej. W modlitwie konsekracyjnej będę prosił o szczególne łaski dla was, abyście odznaczali się wszystkimi cnotami: miłością bez obłudy, troskliwością o chorych i biednych, powagą pełną pokory, czystością bez skazy i duchową karnością. Poza tym będziecie wezwani do dawania dobrego świadectwa waszym własnym życiem” – mówił w homilii metropolita poznański.

>>> Kard. Krajewski o Dniu Matki w bazylice św. Piotra

Posłuszeństwo biskupowi

Nawiązując do świadectwa świeckiej osoby abp Gądecki podkreślił, że ludzi bardzo boli, gdy kapłani wypowiadają się przeciwko swoim biskupom lub przeciwko oficjalnemu nauczaniu Kościoła, siejąc ferment i niezgodę. „Tak, tylko ludzie kierowani Duchem Świętym są w stanie – z pomocą łaski – zwyciężać działanie Złego” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Jako przykład do naśladowania dla nowo wyświęconych kapłanów wskazał św. Andrzeja Bobolę oraz Sługę Bożego ks. Posadzego, dla którego „życie kapłańskie nie ma żadnego sensu bez wiary – jeśli mamy wiarę, wszystko jest jasne: krzyż, hostia, cierpienie, ofiara, śmierć”.

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, wypełniając swoją misję w Kościele powszechnym, włącza się w apostolstwo na rzecz Rodaków przebywających poza granicami kraju. Duchowość Towarzystwa Chrystusowego, wypływająca z życia zakonnego i kapłańskiego, oparta jest na charyzmacie założyciela, Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda i posłannictwie Zgromadzenia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze