Abp Gądecki został konfratrem zakonu paulinów
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki został we wtorek przyjęty do Konfraterni Zakonu Paulinów. To wyraz wdzięczności zakonników za życzliwość wobec ich zgromadzenia.
Uroczystość odbyła się w Częstochowie podczas porannej mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. „Dziś, włączając do tej naszej duchowej wspólnoty ks. abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, chcemy przede wszystkim podziękować za wielką otwartość i za wielką życzliwość, jaką ksiądz arcybiskup darzy jasnogórskie sanktuarium. Nie tak dawno mówił ksiądz arcybiskup, że sanktuarium na Jasnej Górze to kwintesencja polskiego ducha religijnego, miejsce promieniujące macierzyńską opieką Maryi nad naszym narodem. Dziękujemy za te słowa, za tę życzliwość względem Jasnej Góry – miejsca, które tak mocno wpisało się w karty historii i duchowego życia naszego narodu” – powiedział generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika o. Arnold Chrapkowski.
O. Chrapkowski podziękował także abp. Gądeckiemu za duszpasterskie wsparcie w klasztorach paulińskich, m.in. za modlitwę w częstochowskim sanktuarium wraz z całym episkopatem. Jak przypomniał generał zakonu, przyjęcie do konfraterni paulińskiej jest tytułem honorowym i wyrazem wdzięczności paulinów za „wyświadczone dobrodziejstwa”. Jednocześnie ma się przyczynić do ściślejszego związku z zakonem.
Dziękując za ten honorowy tytuł, abp Gądecki podkreślił, że sanktuarium jasnogórskie to „niezastąpione centrum duchowe” Polaków, także tych zza granicy. „W żaden sposób nie da się go porównać, choć może to być przykre dla innych, z żadnym innym sanktuarium w Polsce” – zaznaczył hierarcha.
Konfraternia paulińska nie jest prawną organizacją. Przynależność do niej oznacza duchową łączność tego zakonu z uprzywilejowanym gronem jego dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników – zarówno duchownych, jak i świeckich.
Tradycja konfraterni paulińskiej sięga połowy XIV wieku. Imię i nazwisko konfratra wpisywane jest od tego czasu do specjalnej księgi, a wybranym osobom (np. kardynałom, królom) wystawiany jest ozdobny dokument. Niektórzy wpisywali się do księgi własnoręcznie i składali przy tej okazji zobowiązania, wota i dary.
Wpływ i charakter jasnogórskiego sanktuarium z czasem przyczyniły się do tego, że konfraternia nabrała również charakteru maryjnego. W związku z tym w ostatnim czasie o przyjęciu do konfraterni decyduje szczególnie żywy i autentyczny kult Jasnogórskiej Madonny oraz chęć współpracy z paulinami w jego upowszechnianiu.
Najsłynniejszymi konfratrami w kilkuwiekowej tradycji byli m.in.: król Kazimierz Jagiellończyk, książę Jerzy Lubomirski, ks. kanonik Jan Długosz, kompozytor prof. Józef Elsner (nauczyciel Fryderyka Chopina), Henryk Sienkiewicz oraz kardynałowie: Stefan Wyszyński, August Hlond i Józef Glemp.
Wśród aktualnych konfratrów są m.in. kard. Henryk Gulbinowicz, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Stanisław Ryłko, abp Józef Michalik, abp Sławoj Leszek Głódź, abp Stanisław Nowak, abp Józef Kowalczyk oraz abp Celestino Migliore. We wtorek – w przededniu uroczystości Najświętszej Marii Panny Królowej Polski – abp Gądecki ma również wziąć udział w otwarciu na Jasnej Górze wystawy z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ekspozycja zatytułowana „Regalia Matki Bożej, Królowej Polski” będzie prezentować dary wotywne składane w jasnogórskim sanktuarium w ciągu wieków. Tego dnia na Jasnej Górze spotka się też Rada Stała Episkopatu Polski.
Główne jasnogórskie obchody uroczystości NMP Królowej Polski odbędą się w środę. Ich kulminacją będzie msza św. z udziałem hierarchów kościelnych, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego.
Fot. youtube.com
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |