Fot. wikimediacommons/Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36105441

Abp Gądecki: zsyłki Polaków na Sybir nie można zapomnieć

O tych zbiorowych ludzkich cierpieniach nie da się zapomnieć. Naszym obowiązkiem jest podtrzymać pamięć o tych, którzy zostali wywiezieni na Golgotę Wschodu – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki w 84. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski modlił się w intencji Ojczyzny w poznańskim kościele Najświętszego Zbawiciela.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, żołnierze, przedstawiciele władz państwowych. Po modlitwie przed pobliskim Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru delegacje złożyły kwiaty i znicze.

„Naszym obowiązkiem jest podtrzymać pamięć o tych, którzy do końca swego życia pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie, chroniąc się od wynarodowienia i utraty wiary. Wielu – zadręczonych katorżniczym losem – pozostało tam, bez znaku pamięci, pogrzebawszy wcześniej swoje dzieci w bezkresach tajgi i stepów. Podziwiamy ich heroizm i chcemy pamiętać ich niezłomne trwanie w obronie najwyższych wartości, jakimi są: życie, wolność, Polska, a nade wszystko wiara w Boga” – podkreślił metropolita poznański.

Abp Stanisław Gądecki, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Abp Gądecki przytoczył także słowa Karola I, błogosławionego cesarza Austrii i Węgier, który w 1920 r. pisał, że nie ma bardziej patriotycznego narodu od narodu polskiego, a z katolickiej perspektywy, również nie ma bardziej wierzącego narodu od narodu polskiego i żaden w ostatnim czasie tyle nie wycierpiał dla swojej wiary, co Polacy.

W lutym 1940 r. Rosjanie rozpoczęli pierwszą masową falę deportacji Polaków na Sybir.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze