Abp Galbas do kleryków: bądźcie posłańcami Boga wśród ludzi
W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach zainaugurowano nowy rok formacyjny. 2 października w czasie Mszy św. sześciu alumnów III roku zostało włączonych do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu. W homilii abp Adrian Galbas przypomniał formującym się do kapłaństwa, że w swoim życiu mają być posłańcami Boga wśród ludzi.
Eucharystię w kaplicy seminaryjnej wraz z metropolitą katowickim koncelebrowali przełożeni katowickiego seminarium. Msza św. na rozpoczęcie nowego roku formacyjnego połączona była z obrzędem kandydatury, podczas którego abp Adrian Galbas włączył sześciu kleryków rozpoczynających III rok formacji do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.
W homilii abp Galbas nawiązał do przypadającego w tym dniu wspomnienia Świętych Aniołów Stróżów, których określił jako „wspaniały dar i wspaniały dowód Bożego miłosierdzia”. Wskazał, że wiara Kościoła w obecność i wstawiennictwo Aniołów Stróżów sięga czasów starożytnych. – Wiara w Anioła Stróża trwała w Kościele przez wieki, stając się coraz bardziej precyzyjną i pogłębioną. Ojcowie Kościoła byli tu niemal jednomyślni, choć zadania wyznaczone niebiańskiemu wysłannikowi widzieli różnie. Euzebiusz z Cezarei mówił, że jest on obrońcą i strażnikiem; Hilary, że jest pośrednikiem, który przewodzi modlitwom wiernych i ofiarowuje je Bogu; Bazyli, że jest pokojowym pomocnikiem i towarzyszem podróży; Grzegorz z Nazjanzu, że jest przewodnikiem – wymieniał metropolia katowicki.
Abp Galbas zachęcał alumnów, aby nie lekceważyli obecności boskich stworzeń w codziennym życiu i postrzegali je jako narzędzia ojcowskiej troski Boga. – To nie pierzaste, dziwne stworzenia ze skrzydłami. Takie są tylko ich wyobrażenia, które wbijają się w naszą fantazję, rzeźbę i malarstwo. Anioł to nie jest także jakiś szpicel, czy śledczy. To pomocnik, stróż i przyjaciel – mówił abp Galbas.
Odnosząc się do kolejnego roku seminaryjnej formacji i rozeznawania życiowego powołania, arcybiskup prosił kleryków, aby oni sami byli aniołami dla ludzi. – Idźcie do ludzi w imieniu Boga. Bądźcie Bożymi posłańcami – powiedział i wskazał, że żyjąc bez ukrytych ambicji, udawania i podwójnej twarzy, będą swoją osobą wnosić „pokój, radość i poczucie sprawiedliwości”. – Ludzie będą się cieszyć, gdy do nich przyjdziecie i smucić, gdy będziecie odchodzić, a nie odwrotnie – mówi
Z kolei zwracając się do sześciu alumnów włączonych tego wieczoru do grona kandydatów do święceń, abp Galbas przypomniał, że wspólnota Kościoła zobowiązuje się do tego, aby otaczać ich modlitwą i miłością.
>>> Abp Adrian Galbas na Festiwalu Życia: pokora to nie zgoda na poniżanie [+GALERIA]
Kaznodzieja zwrócił także uwagę na intencje alumnów, którzy wstępując na drogę kapłaństwa chcą poświęcić swoje życie innym. – Oby Kościół zawsze mógł powiedzieć o was to, co Pan o Natanaelu, że nie ma w was „żadnego podstępu”, żadnego udawania, nieszczerych motywacji, podwójnych twarzy, ukrytych ambicji, jest tylko szczere pragnienie służenia Bogu i ludziom: w kapłańskiej czystości, ubóstwie, posłuszeństwie, w duchu służby – mówił. Dodał, że życie przeniknięte Ewangelią, wnosi do wspólnot pokój, radość i poczucie sprawiedliwości. – Ludzie będą się cieszyć, gdy do nich przyjdziecie, i smucić, gdy będziecie odchodzić, a nie odwrotnie – zaznaczył.
W liturgii uczestniczyli także młodzi, którzy rozpoczynają okres propedeutyczny. W tym roku po raz pierwszy w historii ten etap formacji seminaryjnej rozpoczęli wspólnie wszyscy alumni z terenu całej metropolii katowickiej. Siedemnastu młodych mężczyzn: dziesięciu z archidiecezji katowickiej, trzech z diecezji opolskiej oraz czterech z diecezji gliwickiej będzie wspólnie przeżywać ten czas w Katowicach. – Dobre więzi, które tu zbudujecie i to wszystko, czego razem doświadczycie z pewnością będzie owocowało w przyszłości – powiedział do rozpoczynających okres propedeutyczny abp Galbas. Po zakończeniu pierwszego okresu formacji klerycy z terenu archidiecezji katowickiej będą ją kontynuować w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, z kolei kandydaci z diecezji gliwickiej i opolskiej – w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |