fot. flickr.com/EpiskopatNews

Abp Galbas w Gnieźnie: prawdziwym królem jest człowiek wewnętrznie wolny [+AUDIO]

O wolności i o tym, że to wolność wewnętrzna pokazuje królewskość w człowieku – mówił abp Adrian Galbas w homilii podczas Nieszporów ku czci św. Wojciecha w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie. Modlitwa, której przewodniczył metropolita warszawski, rozpoczęła dziś kościelne uroczystości jubileuszu pierwszych koronacji królewskich. Wierni zgromadzeni w gnieźnieńskiej katedrze modlili się też za zmarłego papieża Franciszka w dniu jego pogrzebu.

Wraz z abp Galbasem modlił się Prymas Polski abp Wojciech Polak i wielu innych biskupów, m.in. abp Stanisław Gądecki, administrator apostolski archidiecezji poznańskiej. W nieszporach uczestniczyli też duchowni z innych Kościołów chrześcijańskich z bp Andrzejem Malickim, Prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej.

fot. flickr.com/EpiskopatNews

Modlitwa w gnieźnieńskiej katedrze rozpoczęła się odśpiewaniem „Bogurodzicy”. Następnie Prymas Polski abp Wojciech Polak pomodlił się w intencji zmarłego papieża Franciszka.

– Kto by pomyślał, że świętując 1000. rocznicę koronacji przedziwnie zjednoczy się Gniezno ze Stolicą Świętą.  Że jubileuszowe świętowanie odbędzie się w dniu pogrzebu papieża Franciszka i w oczekiwaniu na jego następcę. Nie tylko wspominamy wielką odległą historię ale historia dzieje się na naszych oczach – mówił abp Galbas w słowie do zgromadzonych. Dziękował za papieża Franciszka i styl jego posługiwania. Przypomniał też jego obecność na Jasnej Górze w 2016 r., gdy papież mówił o Bogu, który podążał z naszym narodem „biorąc go za rękę tak jak ojciec bierze za rękę swego syna”.

Wyraził też nadzieję, że choć ciało Franciszka zostało pogrzebane, Kościoła Franciszka nie da się pogrzebać. – Módlmy się o światło Ducha Świętego dla kardynałów, by dobrze rozpoznali wolę Bożą i wybrali tego, którego wybrał Bóg – powiedział. Nawiązując do znaczenia pierwszej królewskiej koronacji w Polsce abp Galbas mówił o wolności, która jest wyrazem królewskości człowieka.

fot. flickr.com/EpiskopatNews

Wyjaśniał, na czym polega prawdziwe realizowanie wolności  – na uczciwym rozeznawaniu, wyborze zgodnie z tym rozeznaniem, wykonaniu tego, co się wybrało, obserwowaniu owoców i dalszym rozeznawaniu, czy nie należy czegoś zmienić. Zwrócił uwagę, że zarówno w systemach totalitarnych jak i wobec wewnętrznych zniewoleń, człowiek nie może w ten sposób wybierać. Musi się podporządkowywać.

Podkreślił, że dziś dziękujemy za czas pokoju i wolność zewnętrzną, której przejawem są też wolne wybory. -Modlimy się też za tych, którzy sprawują władzę. Za parlament, rząd, za obecnego i przyszłego prezydenta. Modlimy się o dwie wielkie cnoty: o miłość do ludu i o pokorę – powiedział. Przypomniał, że papież Franciszek w „Evangelii gaudium” wzywał do rehabilitacji polityki, która bywa oczerniana, tymczasem jest bardzo wzniosłym powołaniem. Może być  jedną z najcenniejszych form miłości poprzez szukanie dobra wspólnego.

fot. flickr.com/EpiskopatNews

Abp Galbas podkreślił też, że również dziś wolność może być zagrożona. Przypominał słowa papieża Jana Pawła II a także kard. Josepha Ratzingera o znaczeniu wolności i możliwości swobodnego pełnienia misji przez Kościół w państwie oraz o tym, że państwa pluralistyczne nie mogą rezygnować z norm etycznych w życiu publicznym, gdyż grozi to sprzymierzeniem się demokracji z etycznym relatywizmem.

Metropolita warszawski mówił dalej, że wolność wewnętrzna jest ważniejsza i trudniejsza do osiągnięcia. – Można żyć w kraju bez okupanta i być wewnętrznie zniewolonym. I może być dokładnie na odwrót – powiedział. Przypomniał słowa Karola Wojtyły –  że każdy chrześcijanin, który zdobywa panowanie nad grzechem urzeczywistnia rys królewski, uczestniczy w Chrystusowej władzy rządzenia i przyczynia się do budowania królewskiej władzy Chrystusa.

– Wolność to umiejętność panowania nad sobą i umiejętność dojrzałego kierowania swoim życiem. Droga do wewnętrznej wolności prowadzi przez konfesjonał, przez systematyczne formowanie swojego sumienia w oparciu o zdrowa naukę Kościoła, życie sakramentalne i odpowiedni dobór towarzystwa – gdyż kto z kim przestaje, takim się staje – mówił abp Galbas. – Królowie są wolni – podkreślił. Dodał też, że imię Wojciech oznacza „pociechę wojów” – tych co walczą, co się zmagają. A ich prawdziwą mocą jest Duch Święty.

fot. flickr.com/EpiskopatNews

Na zakończenie nieszporów w katedrze Prymas Polski abp Wojciech Polak pobłogosławił nowe płaszcza dla członków Towarzystwa św. Wojciecha w Gnieźnie. Następnie procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich św. wyruszyła z katedry do kościoła św. Michała, gdzie nastąpiło błogosławieństwo.

Jubileusz 1000. rocznicy koronacji królewskiej uczczony został w wymiarze państwowym w piętek 25 kwietna. Głównym punktem kościelnych obchodów będzie niedzielna suma odpustowa sprawowana w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, legata papieskiego na uroczystości.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze