Abp Gallagher: Stolica Apostolska zaangażowana w uwolnienie ukraińskich więźniów
„Niestety, wyniki nie spełniły oczekiwań”, być może dlatego, że powierzone jej sprawy „są bardziej skomplikowane”, niemniej jednak Stolica Apostolska nie ustaje w wysiłkach humanitarnych na rzecz uwolnienia ukraińskich małoletnich, żołnierzy i cywilów – stwierdził arcybiskup Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
Watykański „minister spraw zagranicznych” przemawiał w Montrealu w Kanadzie na „ministerialnej konferencji na temat ludzkiego wymiaru ukraińskiej formuły pokojowej”. Był to drugi międzynarodowy szczyt w sprawie Formuły Pokoju zaproponowanej przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, po szczycie w Szwajcarii w czerwcu br.
Tematem przewodnim kanadyjskiego konferencji w dniach 30-31 października jest „Propozycja nr 4” z dziesięciu punktów składających się na Formułę, a mianowicie „uwolnienie wszystkich więzionych i deportowanych”. Jest to misja, której Stolica Apostolska podjęła się od wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, „odpowiadając – przypomniał abp Gallagher – na wielokrotne prośby ukraińskich władz”.
Prośba prezydenta Zełenskiego i misja kard. Zuppiego
Prezydent Zełenski jako pierwszy zaapelował do służb dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej w sprawie uwolnienia ponad 19 tys. ukraińskich małoletnich przymusowo wywiezionych do Rosji oraz w kwestii wymiany uwięzionych ukraińskich żołnierzy oraz więźniów. Uruchomiony mechanizm faktycznie doprowadził do konkretnych rezultatów, takich jak uwolnienie dwóch ukraińskich redemptorystów 29 czerwca tego roku, a także powrót niektórych małoletnich. Prezydent Zełenski, jak wiadomo, ponowił swoją prośbę o pomoc 11 października podczas audiencji u papieża w Watykanie.
„Ten rodzaj pomocy humanitarnej był głównym celem misji kard. Zuppiego do Kijowa i Moskwy”, powiedział watykański sekretarz ds. stosunków z państwami, odnosząc się do podróży przewodniczącego Konferencji Biskupów Włoch (CEI) na Ukrainę i do Rosji latem 2023 r. (również wizyt w USA i Chinach) jako wysłannika papieża w celu znalezienia sposobów na „sprawiedliwy pokój” dla „udręczonego” kraju. Kard. Zuppi był z kolejną misją w Moskwie 14 i 15 października br. Misja ta, jak podkreślił abp Gallagher w Montrealu, „doprowadziła do stworzenia ram dla repatriacji dzieci i regularnej wymiany informacji między obiema stronami”. Obejmowało to również spotkania online z udziałem nuncjuszy apostolskich w obu krajach: abp. Visvaldasa Kulbokasa w Ukrainie i abp. Giovanniego d’Aniello w Rosji.
Pomoc dwóch nuncjuszy apostolskich
„Nawet jeśli wyniki nie są zadowalające – powiedział arcybiskup – to jednak bezpośredni kontakt między stronami, zwłaszcza w obecności dwóch nuncjuszy apostolskich, jest przydatny w ułatwianiu dialogu”. W szczególności abp Kulbokas, poinformował arcybiskup, „zaproponował instytucje katolickie gotowe przyjąć rodziny z repatriowanymi małoletnimi”. I to podczas gdy „Stolica Apostolska ponawia prośby o nowe listy dzieci”. Co więcej, „Stolica Apostolska przekazała również tysiące nazwisk więzionych ukraińskich żołnierzy, prosząc o ich wymianę i uwolnienie. Poparła również propozycję utworzenia wspólnych komisji medycznych dla więźniów z poważnymi schorzeniami i poparła prośbę rodzin ukraińskich więźniów o dostarczenie im pomocy humanitarnej. Wezwała także stronę rosyjską do przekazania ciał zmarłych ukraińskich żołnierzy”.
Sytuacja rosyjskich żołnierzy na Ukrainie
Nuncjusz apostolski w Kijowie, poinformował abp Gallagher, „odwiedził niektórych rosyjskich więźniów w Ukrainie, zwracając uwagę na dobre warunki w jakich żyją”. Podobne zapewnienie, dotyczące warunków, w jakich przebywają ukraińscy więźniowie, złożyła Tatiana Moskalkowa, rosyjska Komisarz Praw Człowieka Federacji Rosyjskiej, „ale bez możliwości zweryfikowania ich sytuacji przez Stolicę Apostolską”.
Nie dla instrumentalizacji
Podsumowując, sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi wezwał „strony do powstrzymania się od instrumentalizacji kwestii humanitarnych” i powtórzył „potrzebę zaangażowania w znalezienie rozwiązań dla pilnych potrzeb humanitarnych, również jako drogi dobrej woli w kierunku pokoju”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |