Abp Gallagher: Watykan dąży do udoskonalenia umowy z Pekinem
Umowa między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową nie była najlepszą z możliwych i trwają negocjacje, aby działała lepiej – powiedział w telewizji EWTN News, arcybiskup Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami.
Jak zaznaczył dyplomaci Stolicy Apostolskiej negocjują ulepszenia tymczasowego porozumienia Watykanu z Pekinem w sprawie mianowania biskupów, podpisanego po raz pierwszy w 2018 roku.
„Oczywiście celem jest uzyskanie jak najlepszego porozumienia, które z pewnością nie jest najlepszym z możliwych z powodu drugiej strony: byli gotowi pójść tylko tak daleko i zgodzić się na pewne rzeczy – ale w tym czasie tylko to było możliwe”, powiedział abp Gallagher. Dodał, że władze w Pekinie zawsze dążą do wywarcia większego nacisku na wspólnotę katolicką, a szczególnie na tzw. Kościół podziemny. Porozumienie było owocem długiego procesu w okresie trzech pontyfikatów (św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka – przyp. KAI), a większa część umowy była już uzgodniona i zaakceptowana przez Stolicę Apostolską, i przez władze chińskie już za czasów papieża Benedykta” – powiedział szef watykańskiej dyplomacji. Dodał, że wszystko odbywa się oczywiście w kontekście chińskiej polityki wewnętrznej (…) I dlatego możemy osiągnąć tylko tyle”.
>>> Beatas – kobiety konsekrowane, które przejęły duszpasterstwo w Chinach po wygnaniu misjonarzy
Xi Jinping objął w zeszłym tygodniu bezprecedensową trzecią kadencję jako prezydent podczas sesji parlamentarnej Kongresu Ludowego, który jednogłośnie zagłosował na Xi w wyborach, w których nie było innego kandydata.
Zgromadzenie Narodowe potwierdziło wcześniej zmianę konstytucyjną eliminującą limity kadencyjne, dającą Xi możliwość dożywotniego rządzenia w 2018 roku, sześć miesięcy przed tym, jak Stolica Apostolska po raz pierwszy podpisała umowę z Pekinem. Pod jego przywództwem pogorszeniu uległo poszanowanie praw człowieka i wolności religijnej. Xi znalazł się pod presją rosnącego międzynarodowego potępienia za brutalne prześladowanie przez Chiny muzułmanów ujgurskich w północno-zachodnim chińskim regionie Xinjiang, a urzędnicy państwowi w różnych regionach Chin usunęli krzyże i zburzyli budynki kościelne.
W listopadzie 2022 roku Stolica Apostolska stwierdziła, że władze chińskie naruszyły warunki określone w umowie o postanowieniach w sprawie mianowania biskupów. W oświadczeniu wydanym 26 listopada napisano, że „Stolica Apostolska zauważyła z zaskoczeniem i żalem”, że biskup John Peng Weizhao został zainstalowany jako biskup pomocniczy Jiangxi, diecezji, która nie jest uznawana przez Watykan.
„Stolica Apostolska ma nadzieję, że podobne epizody nie będą się powtarzać, pozostaje w oczekiwaniu na odpowiednie komunikaty w tej sprawie od władz i potwierdza swoją pełną gotowość do kontynuowania pełnego szacunku dialogu dotyczącego wszystkich spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania” – napisano.
W rozmowie z EWTN abp Gallagher potwierdził, że „trwają negocjacje dotyczące mianowania innych biskupów”.
Zapytany o to, co uważa za największe wyzwania dyplomatyczne w dzisiejszych czasach, abp Gallagher powiedział, że wojna na Ukrainie, zmiany klimatyczne oraz konflikty na Bliskim Wschodzie, w części Afryki i destabilizacja Ameryki Łacińskiej to najważniejsze problemy, przed którymi stoi społeczność międzynarodowa.
„Ale jedną z rzeczy, która łączy Chińczyków i Kościół katolicki oraz Stolicę Apostolską jest to, że nie myślimy w kategoriach miesięcy, ani nawet w lat. Myślimy w kategoriach znacznie dłuższego okresu. I mamy nadzieję, że z czasem relacje między Kościołem katolickim a Chinami będą, powiedzmy, o wiele bardziej 'normalne’, o wiele bardziej płynne, o wiele bardziej owocne” – powiedział. Wyraził przekonanie, że dobrzy katolicy mogą być również dobrymi obywatelami Chińskiej Republiki Ludowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |