abp Georg Gänswein, © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)

Abp Georg Gänswein objął stanowisko nuncjusza w krajach bałtyckich

Abp Georg Gänswein oficjalnie objął stanowisko nuncjusza apostolskiego w Wilnie. Wręczył w piątek prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausėdzie listy uwierzytelniające jako przedstawiciel papieża w Estonii, na Łotwie i Litwie, poinformowano na strona internetowej głowy litewskiego państwa.

Nauseda pogratulował abp Gänsweinowi przybycia na Litwę i 40-lecia kapłaństwa, które obchodził w maju br. Jako sekretarz Josepha Ratzingera/Benedykta XVI (1927-2022), Gänswein był przez wiele lat jednym z najbardziej znanych osobistości w Watykanie.

Zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej Biura Prezydenta Litwy pokazują abp Gänsweina w czarnej sutannie z fioletową szarfą arcybiskupa i peleryną w tym samym kolorze, gdy idzie po czerwonym dywanie do pałacu prezydenckiego. Tam listy uwierzytelniające zostały wręczone przed flagami Litwy i Watykanu.

>>> Abp Georg Gänswein: Jeśli Bóg chce mnie na linii frontu, pójdę tam

„Katolicka Litwa zawsze miała szczególne relacje ze Stolicą Apostolską i nie zapomni, że nigdy nie uznała okupacji i aneksji bałtyckiego kraju przez Związek Sowiecki”, powiedział prezydent Nausėda.

Podkreślił, że Kościół na Litwie był ważnym filarem wewnętrznej siły kraju zarówno podczas okupacji sowieckiej, jak i carskiej Rosji. „Po odzyskaniu niepodległości wizyta papieża Jana Pawła II i jego słowa `Nie lękajcie się!` dodały Litwie odwagi. Te trzy słowa są dziś tak samo aktualne, jak zawsze w obliczu ataku Rosji na Ukrainę” – powiedział prezydent.

>>> Abp Georg Gänswein: najtrudniejszy rok mojego życia już za mną

Nauseda wezwał społeczność międzynarodową do pomocy Ukrainie w jej obronie. Zaapelował do Watykanu o utrzymanie silnego wsparcia dla Ukrainy, które bardzo docenia, a także o pomoc Kościoła katolickiego dla ukraińskich uchodźców. Jak podkreślił Nausėda, każdy inny scenariusz niż zwycięstwo Ukrainy miałby negatywne konsekwencje dla Europy i jej bezpieczeństwa. „Przyszły pokój musi opierać się na pełnym wsparciu dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”, powiedział prezydent.

Po śmierci Benedykta XVI. abp Gänswein został w ubiegłym roku odesłany przez papieża Franciszka do jego rodzinnej diecezji Fryburg Bryzgowijski bez żadnych obowiązków. W lipcu br. został mianowany nuncjuszem apostolskim w krajach bałtyckich: Litwie, Łotwie i Estonii z siedzibą w Wilnie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze