Abp Hoser: bez miłości dziecko nie wychowuje się harmonijnie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Bez miłości między rodzicami dziecko nie wychowuje się harmonijnie – powiedział abp Henryk Hoser. Bp warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w parafii Najczystszego Serca Maryi na warszawskim Placu Szembeka.

Podczas dorocznego Diecezjalnego Dnia Wspólnoty Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. W tym roku na rekolekcje wakacyjne w dziewiętnastu grupach pojedzie ok. 400 małżeństw wraz z dziećmi. Z roku na rok liczba ta wzrasta.

W homilii abp Hoser przypomniał o znaczeniu sakramentu małżeństwa podkreślając, że rodzina jest Kościołem w miniaturze i stanowi dla człowieka źródłem głębokiej radości.

– Największym dramatem wszystkich bezdomnych, żyjących na ulicy jest właśnie rozpad ich rodzin powodujący, że są sami niczym ‘Adam przed stworzeniem kobiety’ – która jest sercem każdej wspólnoty – zwrócił uwagę duchowny.

Podkreślił, że rodzina jest obrazem Trójjedynego Boga w którym Ojciec, Syn i Duch Święty żyją w głębokich pełnych miłości relacjach. Przyznał przy tym, że międzyludzkie związki są właśnie jedną z najtrudniejszych płaszczyzn życia rodzinnego.

– Bardzo często małżonkowie chcą by druga strona była identyczna, tymczasem jest to jeden z podstawowych błędów, ponieważ nie tylko mężczyzna jest inny niż kobieta, ale również nie ma dwóch osób identycznych. Wszelkie relacje w tym zwłaszcza rodzinne i społeczne polegają na komplementarności a więc na wzajemnym uzupełnianiu się – powiedział duchowny.

Zwrócił również uwagę na znaczenie odmiennych ról ojca i matki w życiu dziecka. – Bez ich obecności nie wychowuje się ono w sposób zrównoważony. Nie ma bowiem dwóch stabilizatorów swojego życia – powiedział.
Podkreślił, że glebą na której młody człowiek może harmonijnie wzrastać i dojrzewać jest wzajemna miłość małżonków. – Rozpad rodziny naznacza dziecko na całe życie – ostrzegł kaznodzieja.

Abp Hoser przypomniał, że małżeństwo jest sakramentem trynitarnym.

– To nie tylko przymierze męża i żony, ale również ich obojga z Chrystusem Panem, zaś jego pełnia wyraża się w komunii świętej. W związku z tym jeśli dochodzi do rozpadu małżeństwa wówczas przymierze zostaje zerwane nie tylko między ludźmi ale również z Bogiem, który pozostaje do końca wierny. W konsekwencji brak komunii z Jezusem wyraża się w niemożności przystąpienia do Stołu Pańskiego – tłumaczył abp Hoser.

Hasło nowego roku pracy formacyjnej członków Ruchu Światło-Życie nawiązuje do postaci założycie ks. Franciszka Blachnickiego – „Sługa Niepokalanej”.

Abp Hoser: bez miłości dziecko nie wychowuje się harmonijnie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze