Abp Jędraszewski na XII Rekolekcjach Góralskich: czy nasza wolność jest szlachetna i pełna dobroci?
– Wolność człowieka to działanie na rzecz dobra innych ludzi i własnego, a w głębi tego jest pragnienie uznania Boga jako największej, szczodrobliwej miłości – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. inaugurującej XII Rekolekcje Góralskie. – Czy nasza wolność jest szlachetna, pełna dobroci i szczodrobliwa na obraz Boży? – pytał metropolita krakowski.
Rekolekcje Góralskie organizowane w Łopusznej przez Związek Podhalan w Polsce im. św. Jana Pawła II oraz ks. Jana Gacka – kapelana Zarządu Głównego, potrwają do 22 listopada w Łopusznej. Tegorocznym tematem jest hasło „Scynsno i niescynsno śleboda”.
>>> XII Rekolekcje Góralskie: Związek Podhalan zaskoczony reakcją rodziny ks. prof. Tischnera
– Bóg nas uczy dobra szczodrego całą swoją istotą. Człowiek wpatrzony w Boga, który przez Niego został powołany na Jego obraz i wzór, dokonuje wyborów z zatroskania o dobro drugiego człowieka – powiedział abp Jędraszewski. Stwierdził, że dokonując wyboru, nie można się godzić na to, by obrazić Boga i nie należy pozwalać na to, by drugiego człowieka dotknęła krzywda. – Wybór w imię dobra i miłości łączy się z odrzuceniem zła i krzywdy – podkreślił.
Nawiązując do ewangelijnego epizodu opisującego kupców handlujących w świątyni metropolita krakowski przypomniał, że Chrystus jednoznacznie bronił świętości tego miejsca dlatego gwałtownie sprzeciwił się poczynaniom kupców.
„Chrystus nie mógł pozostać obojętny i udawać, że się nic nie stało” – mówił kaznodzieja dodając, że jest to szczególna lekcja, czym jest autentyczna wolność, która troszczy się o Boga. – Trzeba za wszelką cenę pokazywać jak wielki jest Bóg, pełen miłości i zatroskania, jak jest szczodry w swej dobroci. Jednocześnie pokazywać ludziom, że jeśli Syn Boży jest razem z ludźmi, to musi być zatroskanie o to, by mogli dostąpić zbawienia – powiedział abp Jędraszewski.
Nawiązując do manifestacji, które odbywają się od kilku tygodni na ulicach polskich miast metropolita krakowski twierdził, że bolącym punktem, w którym skupia się prawda o wolności, jest aborcja. Za tym słowem kryje się dramat zabicia niewinnego i bezbronnego dziecka, które jest wydane na łaskę ludzi – wskazał kaznodzieja. Podkreślił, że dziecko nie jest tylko częścią matki, lecz jest osobą, nawet we wczesnej fazie życia jest kimś.
– Musimy próbować zrozumieć siebie przez Chrystusową Ewangelię, żeby nasze urzeczywistnianie wolności dawało nam i innym prawdziwe szczęście, aby wokół nas tworzył się prawdziwe błogosławiony krąg dobra. Trzymać się Chrystusa i Jego Ewangelii, także w chwilach trudnych – powiedział abp Jędraszewski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |