Fot. facebook.com

Abp Jędraszewski – rok posługi w archidiecezji krakowskiej [WIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podziękował wiernym za rok sprawowania przez siebie funkcji metropolity krakowskiego. 

Z tej okazji arcybiskup nagrał specjalne podziękowanie.

„Mija już pierwszy rok mojej posługi w archidiecezji krakowskiej, czas ten upłynął niezwykle szybko, pośród wielu wydarzeń, spotkań, konieczności podejmowania różnych decyzji – ale patrzę na ten czas z wielką wdzięcznością” – powiedział metropolita. Nagranie z podziękowaniami opublikowano na stronie archidiecezji.

Jak wyjaśnił, jego wdzięczność dotyczy „najpierw pana Boga, który dał mu ten czas, takiej posługi, w takiej archidiecezji”. „Jednocześnie pragnę wyrazić swoją wdzięczność wszystkim, z którymi dzielę trud pracy i odpowiedzialności, począwszy od księży biskupów, księży pracujących ze mną w kurii, ale także wszystkich księży diecezji krakowskiej” – powiedział metropolita. „Bardzo wam za to dziękuję, że razem możemy w poczuciu wspólnej odpowiedzialności spotykać się, modlić, pracować, snuć plany na przyszłość, mając na uwadze przede wszystkim dobro i zbawienie osób, które tutaj żyją (…)” – powiedział do księży.

Metropolita podziękował także wszystkim świeckim. „Tych spotkań z wami było bardzo wiele, trudno je zliczyć, z wieloma udało się uścisnąć dłoń, z wieloma wymienić spojrzenia pełne życzliwości i dobroci, wielu z was zapewnia o swojej pamięci o mnie w swoich modlitwach. To ogromny skarb, którym się cieszę i który daje mi poczucie siły i szczególnego doświadczenia, że jesteśmy razem w tym samym świętym Kościele krakowskim” – powiedział abp Jędraszewski.

Fot. Kalwaria.eu

Jako szczególnie niezapomniane wydarzenia, które wywarły na nim głębokie wrażenie, arcybiskup określił m.in. uroczystości religijne w Kalwarii Zebrzydowskiej, uroczystości na Skałce związane ze św. Stanisławem, obchody Pierwszego Światowego Dnia Ubogich czy wspólną wigilię z potrzebującymi. Przywołał także doniosłe dla siebie wydarzenia w Katedrze Wawelskiej, w tym nałożenie paliusza przez nuncjusza apostolskiego abpa Salvatore Pennacchio 22 października – w dzień, w którym przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.

„Minął rok, zaczyna się nowy i nowe wyzwania” – stwierdził metropolita. Jako szczególne wyzwanie określił obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Jest za co Panu Bogu dziękować i za co Go wysławiać, wspominając bohaterów i męczenników, którzy za sprawy Kościoła i Ojczyzny cierpieli i oddawali własne życie” – podkreślił.

„Powodów do wdzięczności jest więcej” – zaznaczył metropolita. Jak przypomniał, w październiku minie 40 lat od wyboru kardynała Wojtyły na papieża, a 28 kwietnia w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. „Da Pan Bóg, że jej postać będzie patronowała wielu inicjatywom, zwłaszcza tym społecznym, które mają na celu ochronę świętości życia” – wyraził nadzieję metropolita.

W niedzielę abp Marek Jędraszewski odprawi także w Katedrze Wawelskiej mszę dziękczynną za rok sprawowania przez siebie funkcji metropolity krakowskiego.

Abp Jędraszewski – rok posługi w archidiecezji krakowskiej [WIDEO]
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze