Abp Józef Guzdek do funkcjonariuszy Policji: Żyjcie zgodnie z wartościami, których macie bronić
– Służba w Policji domaga się wysokich standardów moralnych, ponieważ policjanci są strażnikami prawa (…). Aby jednak stróże prawa mogli skutecznie pełnić swoją rolę, sami muszą żyć zgodnie z tymi wartościami, których mają bronić – mówił abp Józef Guzdek podczas ,szy św. sprawowanej w białostockiej archikatedrze w intencji funkcjonariuszy i pracowników cywilnych podlaskiej Policji oraz ich rodzin.
W homilii metropolita białostocki zauważył, że „w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym niezmiernie ważne jest prawo, które opisuje i reguluje granice między tym, co dobre, godne człowieka, a tym co złe, czego należy unikać, co odrzucić i potępić”. Podkreślił, że stanowione prawo powinno być mądre i sprawiedliwe, oparte na prawdzie i niezmiennych wartościach, jakimi są prawa człowieka i jego godność, a dla chrześcijan owe podstawowe normy zostały opisane w Dekalogu. – Dziś, w święto podlaskiej Policji, która stoi na straży prawa, najpierw prośmy Boga o ludzi światłych i odpowiedzialnych za prawne regulacje, aby nigdy nie kierowali się doraźnym zyskiem lub poklaskiem jakiejkolwiek grupy społecznej. Ustanawiając złe prawo, usprawiedliwiamy zachowania i czyny, które nigdy nie powinny się zdarzyć – mówił abp Guzdek. I dodał: „Nie może tak być, aby czyny funkcjonariuszy policji, jednoznacznie dobre – jak walka z nielegalną migracją i tymi, którzy na niej zarabiają, raz oceniane były pozytywnie i były nagradzane, a innym razem, takie same czyny, stawały się powodem oskarżeń i szykan”.
>>> Bp Wojciech Osial do policjantów: dziękuję za każdy gest walki ze złem
Zwracając się do policjantów, policjantek i cywilnych pracowników Policji abp Guzdek podkreślał:
„Służba w Policji domaga się wysokich standardów moralnych, ponieważ policjanci są strażnikami prawa (…). Aby jednak stróże prawa mogli skutecznie pełnić swoją rolę, sami muszą żyć zgodnie z tymi wartościami, których mają bronić’.
Dziękując funkcjonariuszom policji za ich służbę, poświęcenie i oddanie, życzył, aby dalej zadziwiali polskie społeczeństwo bezinteresownym niesieniem pomocy człowiekowi będącemu w potrzebie.
– Niech wam nie zabraknie determinacji i odwagi w walce ze złem. Bądźcie pewni, że znakomita większość naszych rodaków jest po waszej stronie – podkreślił metropolita białostocki.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych województwa podlaskiego. Obecny był insp. Marek Boroń, Komendant Główny Policji oraz gen. Roman Kuster, pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji; insp. Kamil Borkowski, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku wraz z zastępcami oraz insp. Łukasz Głowacki, Komendant Miejski Policji w Białymstoku.
Po mszy św. dalsza część wojewódzkich i miejskich obchodów Święta Policji z okazji 105. Rocznicy powstania Policji Państwowej miała miejsce na Rynku Kościuszki. Na placu przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbyło się wręczenie funkcjonariuszom podlaskiej Policji odznaczeń oraz awansów na wyższe stopnie służbowe, a nowi policjanci złożyli swoje ślubowanie.
Obchodom towarzyszył „Niebieski piknik”, na którym można było odwiedzić m.in. tematyczne stoiska profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa, również podczas wakacji, a także zobaczyć pokaz psów policyjnych oraz sprzęt policyjny.
24 lipca 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie – 7 października 1944 r. – Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 r. Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję. Obecnie służy w niej ok. 100 tys. funkcjonariuszy, co czyni ją największą formacją mundurową w Polsce.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |