Abp Józef Guzdek, fot. PAP/Artur Reszko

Abp Józef Guzdek: Podstawą ekumenizmu jest zawsze modlitwa

O modlitwę i podejmowanie wspólnych działań, które doprowadzą do jedności oraz o kierowanie się we wzajemnych relacjach zasadą wzajemnego szacunku i miłości apelował w cerkwi św. Mikołaja w Białymstoku abp Józef Guzdek. W ramach Tygodnia Ekumenicznego, obchodzonego w tym roku pod hasłem: „Czy wierzysz w to? (J 11, 26)”, uroczystemu nabożeństwu o pomnożenie miłości wśród chrześcijan przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Metropolita białostocki w słowie na zakończenie nabożeństwa, nawiązując do niedziennych czytań liturgii Kościoła prawosławnego, podkreślił, jak ważne jest zaufanie Bogu w troskach o życie doczesne: chociaż człowiek ma obowiązek pracować i troszczyć się o swoje potrzeby, nie wszystko zależy tylko od niego, gdyż ostatecznie to Bóg zapewnia opiekę i troszczy się o swoje stworzenia. Dlatego na pierwszym miejscu w życiu człowieka wierzącego powinny być modlitwa i słowo Boże.

Przypomniał, że wszelkie działania i dialog ekumeniczny poprzedza modlitwa. „Papież Benedykt XVI wyraził to kiedyś pięknym obrazem, że łódź ekumenizmu nigdy nie wypłynęłaby na pełne morze, gdyby nie była napędzana prądem modlitwy. Jeśli ruch ekumeniczny był pierwotnie ruchem modlitewnym, musi nim pozostać, ponieważ podstawa ekumenizmu to modlitwa arcykapłańska z siedemnastego rozdziału Ewangelii św. Jana. Uderza w niej to, że Jezus, nie nakazuje jedności, ale modli się o jedność (…). Jeśli więc Jezus modlił się o jedność swoich uczniów, to cóż lepszego my możemy uczynić? Człowiek, który się modli, zaczyna patrzeć na wszystko z perspektywy Boga i wieczności” – stwierdził.

>>> Abp Józef Guzdek: trudno myśleć o przyszłości Kościoła bez otwarcia na świeckich [ROZMOWA]

Zdaniem abp. Guzdka, szczególnym miejscem dialogu Wschodu z Zachodem oraz wspólnej modlitwy prawosławnych i katolików jest bazylika św. Mikołaja w Bari, we Włoszech. Jest to miejsce, gdzie różne tradycje religijne – katolicka i prawosławna – współistnieją, modlą się razem i prowadzą dialog. Z biegiem czasu, od 1965 roku, kiedy to papież Paweł VI wysłał abp. Enrico Nicodemo, ordynariusza Bari, do Konstantynopola z delegacją, która podjęła sprawę zniesienia ekskomunik, Bari stawało się stolicą jedności Kościoła, ważnym miejscem modlitwy i dialogu katolików i prawosławnych.

„Jestem przekonany, że takim miejscem jest także Białystok, z dwoma katedrami w centrum naszego miasta: prawosławną pw. św. Mikołaja i katolicką pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest w nim wiele kościołów i cerkwi, w których rozbrzmiewa liturgia katolicka i prawosławna. Ulice naszego miasta przemierzają w długich, czarnych szatach duchowni z różnych wspólnot parafialnych. Dostrzegamy także braci i siostry zakonne, mnichów i mniszki z lokalnych wspólnot zakonnych. Nade wszystko pod jednym dachem mieszkają małżeństwa mieszane, modlą się i wychowują dzieci w duchu wierności Bogu i wzajemnego szacunku” – zauważył. 

>>> Abp Józef Guzdek: niezależnie od obranej drogi, nasze życie powinno być świadectwem Ewangelii

Arcybiskup zachęcał, by w relacjach międzyludzkich kierować się zasadą wzajemnego szacunku i miłości. Apelował, aby dzisiejsza wspólna modlitwa katolików i prawosławnych pomogła wznieść się ponad wszelkie podziały. „Tylko człowiek otwarty przez modlitwę na Boga i Jego przykazania potrafi patrzeć poza horyzont spraw doczesnych” – mówił abp Guzdek.

Na zakończenie liturgii, gospodarz modlitewnego spotkania, abp Jakub, podziękował abp. Józefowi Guzdkowi za wygłoszone kazanie oraz przypomniał wieloletnią tradycję wymiany kazań między duchownymi Kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnego. 

„Podobnie jak w Bari, gdzie znajdują się relikwie tego św. Mikołaja, prawosławni wierni oddają mu cześć i pielgrzymują do tego miejsca, tak również my dziś zgromadziliśmy się w tej niewielkiej świątyni, ponieważ łączy nas wspólna wiara w Zbawiciela oraz kult świętych, w tym św. Mikołaja” – mówił władyka. 

Zaznaczył, że jedność chrześcijan jest ważnym świadectwem wiary, szczególnie w obliczu współczesnych wyzwań, dziękując wszystkim obecnym na nabożeństwie i zachęcając do dalszej modlitwy o jedność.

>>> Abp Guzdek do rolników: budujmy miedzy sobą jedność i wzajemne zaufanie

W ekumenicznej modlitwie wraz z duchownymi i wiernymi obu Kościołów licznie uczestniczyły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, których założycielka – bł. Bolesława Lament, była wielką promotorką działań ekumenicznych, a także przedstawiciele władz miasta.

W ramach Tygodnia Ekumenicznego, 20 stycznia o godz. 17.00, w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku odprawione zostaną Nieszpory Ekumeniczne pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka, metropolity białostockiego. Słowo tradycyjnie wygłosi abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze