Abp Józef Kupny o pracach synodu archidiecezji wrocławskiej: widzimy już pierwsze owoce
Trwają prace synodu archidiecezji wrocławskiej. Powstają pierwsze dokumenty z normami, które tworzy pięć komisji synodalnych. – Jesteśmy wytrwali, konsekwentni i cierpliwi w działaniu. Widzimy już pierwsze owoce – mówi abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Kościół wrocławski przechodzi II synod o odnowie i nawróceniu pod hasłem: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek powie wam Syn”. W tym okresie w każdej parafii funkcjonują zespoły synodalne, które spotykają się ze sobą, a także w dekanatach na modlitwie, dzieleniu się słowem i doświadczeniami.
Centrum synodu skupia się teraz w pięciu komisjach synodalnych, które przygotowują pierwsze dokumenty. Zasiadają w nich duchowni, świeccy i osoby konsekrowane. Do końca listopada opracowują pierwsze normy w obszarach wymagających odnowy i nawrócenia, wskazanych wcześniej przez wiernych w etapie presynodalnym. Określa to powstała diecezjalna synteza synodalna.
W kolejnym etapie (miesiące: grudzień, styczeń, luty) dokumenty trafią do parafialnych zespołów synodalnych, które je przeanalizują i zaopiniują. 30 października przewodniczący pięciu komisji spotkali się w sekretariacie synodu z abp. Józefem Kupnym, przedstawiając pierwsze relacje z prac.
– Cieszy nas wszystkich jedność, otwartość i budzenie świadomości w wielu sprawach. To pierwsze owoce synodu. Jesteśmy wytrwali, konsekwentni i cierpliwi w działaniu. Bardzo mi zależy, żeby komunikować o synodzie wiernym i docierać z jego treściami także do księży. Dlatego proszę z całego serca wszystkich w archidiecezji wrocławskiej o przeczytanie syntezy diecezjalnej. Ona naprawdę otwiera oczy i jest głosem samych wiernych. Nie moim jako biskupa, kurii czy duchowieństwa, ale wszystkich – oświadczył metropolita wrocławski.
>>> Wrocław: Kato-Party, czyli impreza z wartościami
Przewodniczący komisji referowali pierwsze wnioski. – Zrozumieliśmy, że mamy narzędzia w Kościele do wielu spraw, które wymagają naprawy, ale musimy je umieć wykorzystywać. W parafii najważniejsze są relacje międzyludzkie, dlatego potrzebujemy kursów, szkoleń dotyczących dialogu i pracy w grupach – opowiadał ks. Janusz Gorczyca, przewodniczący komisji nr 1 „Synodalna parafia misyjna”.
– Opracowujemy wizję formacji dla całej grupy osób posługujących w Kościele. Zajmujemy się formacją serca, szczególnie w kontekście nowej encykliki papieża Franciszka „Dilexit nos”. Na pewno potrzebujemy efektywnej struktury organizacji formacji diecezji – opisywał bp Maciej Małyga, przewodniczący komisji „Misja współdzielona – formacja do posługi w Kościele”.
Zdaniem ks. Stanisława Stelmaszka, przewodniczącego komisji „Wspólna troska – Finanse i administracja, istnieje pilna potrzeba kursów i szkoleń dla świeckich, jak i kapłanów zaangażowanych w rady ekonomiczne.
>>> Wrocław: dyrektor szpitala zwolniona ze względów światopoglądowych. Protestuje 25 tys. osób
– Mówiąc o przygotowaniu dzieci pierwszokomunijnych, należy skupić się na ich rodzicach. Oni są dla Kościoła wyzwaniem, by wychowywali swoje dzieci w wierze, nie tylko w drodze do sakramentów. Należy wykorzystać spotkania z dziećmi, by dotrzeć do rodziców, ewangelizować ich – referował o. Oskar Maciaczyk OFM, przewodniczący komisji „Christus vivit”.
Z kolei Tomasz Piechnik, przewodniczący komisji „Młode wino, młode bukłaki” omawiał pomysł powołania Wydziału ds. Ewangelizacji i Wspólnot, który zająłby się przygotowywaniem materiałów formacyjnych, organizacją wydarzeń ewangelizacyjnych na skalę diecezjalną, kursów i szkoleń, pomocą wspólnotom przeżywającym trudności. – Można powołać archidiecezjalną radę ds. wspólnot ruchów i stowarzyszeń, która byłaby ciałem doradczym metropolity i wydziału – proponował Tomasz Piechnik.
II Synod Archidiecezji Wrocławskiej o odnowie i nawróceniu Kościoła rozpoczął się 19 maja 2024 roku. Wcześniej poprzedził go kilkumiesięczny etap presynodalny. W każdej parafii zespoły presynodalne złożone ze świeckich i księży przygotowywały syntezy o obszarach w Kościele lokalnym wymagających naprawy. Na tej podstawie powstała synteza diecezjalna, z którą można się zapoznać na stronie: https://synodwroclaw.pl/synteza.
Sesje plenarne synodu rozpoczną się w połowie 2025 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |