fot. unsplash / Vince Fleming

Abp Kmetec: rozwiązaniem problemów Kościoła nie są zmiany zewnętrzne

Rozwiązaniem problemów Kościoła nie są zmiany zewnętrzne, ale zrozumienie chrześcijańskiej tożsamości – taką opinię wyraził w rozmowie z KAI metropolita Izmiru abp Martin Kmetec. Bierze on udział w kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze, którego drugim etapem jest od wczoraj spotkanie przewodniczących 39 konferencji biskupich, jakie istnieją w Europie.

Pierwszym było spotkanie 200 świeckich i duchownych delegatów z całego kontynentu. Ujawniło się na nim napięcie między opiniami wyrażanymi przez delegatów z Europy wschodniej i Europy zachodniej.

Pochodzący ze Słowenii i pracujący w Turcji franciszkanin konwentualny zwrócił uwagę, że to napięcie bierze się z różnych kontekstów społecznych i historycznych. Ma na nie wpływ także obecna sytuacja społeczno-polityczna. Za ważne uznał, że te rozbieżne opinie zostały wypowiedziane. Jednak „rozwiązaniem problemów nie są jedynie zewnętrzne zmiany, ale zrozumienie, na czym polega bycie chrześcijaninem, zrozumienie tego, co nadaje chrześcijaninowi tożsamość”.

>>> Stół konferencyjny zamiast ołtarza [KOMENTARZ]

Hierarcha powołał się na jednego z delegatów, który powiedział, że chrześcijańska „tożsamość nie pochodzi z funkcji, jaką się pełni”, ale pochodzi z wewnętrznej godności, wynikającej z bycia istotą ludzką, chrześcijaninem, człowiekiem ochrzczonym. Rolą wierzących powinno być więc „przede wszystkim dążenie do głębokiego doświadczenia wiary i komunii w Kościele”. – A jeśli mamy zadowolenie i radość z tego, że należymy do Chrystusa, będziemy szczęśliwi gdziekolwiek w Kościele. Ale będziemy również, czy to świeccy, czy księża, podejmować funkcje, jakie zostaną nam powierzone – wskazał abp Kmetec.

Wyznał, że żyjąc długie lata we wspólnocie zakonnej, widział, że nie zawsze bracia byli zadowoleni z powodu funkcji, jakie im powierzono, czy z miejsca, do którego ich skierowano”. – Ale zgodnie z Ewangelią to Kościół mówi: idź tam albo gdzie indziej. Celem wszystkiego w Kościele jest ożywienie życia chrześcijańskiego i przyjęcie tych, którzy pozostają poza Kościołem, blisko lub daleko, poprzez wzmożenie wysiłków misyjnych – powiedział metropolita Izmiru.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze