Abp Marek Zalewski: moja obecność w Hanoi to „ogromne historyczne osiągnięcie”
Perspektywę nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Wietnamem optymistycznie ocenił pierwszy rezydujący stały przedstawiciel papieski abp Marek Zalewski. Swoją obecność w Hanoi określił jako „ogromne historyczne osiągnięcie”.
31 stycznia do Wietnamu przybył do Hanoi abp Marek Zalewski, pierwszy stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Polski duchowny został mianowany przez papieża Franciszka na tę funkcję prawie pół wieku po tym, jak Wietnam zerwał stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską po przejęciu władzy przez komunistów w 1975 roku.
„Pewnego dnia możemy mieć pełne stosunki dyplomatyczne z Wietnamem. To będzie wielkie osiągnięcie” – powiedział abp Zalewski w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej Konferencji Biskupów Katolickich Wietnamu. Wyraził też nadzieję na „współpracę z katolickimi biskupami dla dobra Kościoła w Wietnamie”.
>>> Wietnam: oblaci z młodzieżą witają nowy rok księżycowy
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Wietnamie przebywa obecnie w hotelu w Hanoi, dopóki jego oficjalna rezydencja nie zostanie sfinalizowana przez rząd.
Abp Zalewski zaznaczył, że jego obecność w stolicy Wietnamu z ramienia Stolicy Apostolskiej jest już „ogromnym historycznym osiągnięciem”. „Osiągnęliśmy ten poziom, który nie był możliwy 10 lat temu” – ocenił w wywiadzie 61-letni duchowny. Dodał, że odniósł pozytywne wrażenie co do miejscowych katolików, którzy są młodzi, entuzjastyczni i wierni Ewangelii, „choć są kuszeni wieloma propozycjami, mediami społecznościowymi i fałszywymi obietnicami”.
>>> Do Wietnamu przybył pierwszy stały przedstawiciel Watykanu
Abp Zalewski wcześniej w 2010 roku współpracował z grupą roboczą Stolicy Apostolskiej i Wietnamu, która doprowadziła do mianowania włoskiego arcybiskupa Leopoldo Girellego pierwszym nierezydującym papieskim przedstawicielem w Wietnamie.
Wietnam nigdy nie utrzymywał pełnych relacji ze Stolicą Apostolską. Jednakże od 1925 r. istniała w Hanoi delegatura apostolska, służąca do utrzymywania więzi z lokalnym Kościołem, nie posiadająca statusu dyplomatycznego. Początkowo obejmowała ona swą działalnością całe Indochiny.
Po wypędzeniu jej personelu przez komunistyczne władze północnowietnamskie przeniosła się ona w 1957 r. do Sajgonu. Po zakończeniu wojny wietnamskiej i zajęciu południa kraju przez siły komunistyczne delegat apostolski został zmuszony do opuszczenia Sajgonu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |