Abp Michalik: małżeństwo jest święte

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Miłość między małżonkami nie może być miłością czasową – zwrócił uwagę abp Józef Michalik. Emerytowany metropolita przemyski przewodniczył 19 sierpnia Mszy św. podczas VIII Podkarpackiego Wesela bez Toastu w Miejscu Piastowym.

W kazaniu abp Michalik stwierdził, że małżeństwo jest wyrazem oblubieńczej miłości Chrystusa do Kościoła. – To nie jest tylko związek dwojga ludzi, którzy chcą własne interesy realizować. To jest coś więcej, to jest święty związek – powiedział. Hierarcha podkreślił, że miłość między małżonkami nie może być miłością czasową. – To jest decyzja na zawsze. To jest wielkie i ważne dzieło, jeśli chcemy tę miłość przeżywać ofiarnie. Ile jest nieszczęść w małżeństwach, które nie rozwijają miłości – mówił. – Egoizm w małżeństwie będzie uwieńczony klęską, ale jeśli na wysiłek budowania małżeństwa złoży się ofiara obojga, miłość będzie się rozwijać – dodał. Abp Michalik zapewnił, że „Pan Jezus chce błogosławić każdej rodzinie i chce nas widzieć świętymi w królestwie niebieskim”.

Fot. Everton Vila on Unsplash

Podkarpackie Wesele bez Toastu jest spotkaniem małżeństw, które miały wesele bezalkoholowe oraz wszystkich zainteresowanych zabawami bezalkoholowymi. Przed Mszą św. uczestnicy pochylili się nad tematem: „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”. Wysłuchali także prelekcji na temat świętowania w rodzinie oraz o wartościach chrześcijańskiej zabawy.
Zwieńczeniem spotkania jest bezalkoholowe przyjęcie weselne. Głównymi organizatorami wydarzenia są: Zgromadzenie Księży Michalitów i Sióstr Michalitek oraz Towarzystwo Powściągliwość i Praca.
Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: metropolita przemyski abp Adam Szal, generał michalitów ks. Dariusz Wilk, przełożona generalna michalitek s. Natanaela Bednarczyk, starosta powiatu krośnieńskiego Jan Juszczak, wójt gminy Miejsce Piastowe Marek Klara i burmistrz gminy Iwonicz Zdrój Witold Kocaj.

Fot. Tom Pumford on Unsplash

Zobacz także
Wasze komentarze