Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży powiedział na Konferencji prasowej wieńczącej spotkanie, że „Kościół w Polsce podejmuje już współpracę z organami państwowymi w celu zwalczania przestępstw wykorzystania seksualnego małoletnich”, a nawiązując do niedawnej prośby Państwowej Komisji ds. Pedofilii, która zwróciła się do kościelnych sądów o udostępnienie akt procesowych, podkreślił, że „jesteśmy gotowi do współpracy, gdyż jest ona konieczna w trosce o osoby pokrzywdzone”. Dodał przy tym, że „zasady tej współpracy wymagają doprecyzowania tak, aby spełniały wymogi zarówno prawa państwowego jak i prawa kanonicznego”.
>>> Prymas: posługą Kościoła jest nieść światło Chrystusa w każdym miejscu i każdym czasie
Gotowość do współpracy
Jako przewodniczący Rady Fundacji Świętego Józefa, prymas zaprezentował biskupom szczegółowe sprawozdanie z działań Fundacji Świętego Józefa z pierwszego roku jej działalności. Wynika zeń, że wydała ona na realizowane przez siebie projekty ponad 700 tys. zł. Obok indywidualnej pomocy udzielanej osobom pokrzywdzonym, wsparła działania i projekty Centrum Ochrony Dziecka, Inicjatywę „Zranieni w Kościele”, Fundację Towarzyszenia Rodzinie w Krakowie oraz 11 diecezji.
– Mam nadzieję, że dzięki obowiązującemu Regulaminowi Grantowemu na rok 2021 liczba diecezji oraz innych podmiotów korzystających ze wsparcia Fundacji będzie rosła – dodał abp Polak.
Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży poinformował, że podczas zebrania plenarnego przyjęto i podpisano deklarację o współpracy między Konferencją Episkopatu Polski i Konferencją Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce w ramach Fundacji Świętego Józefa. W myśl tej deklaracji zakony męskie biorą na siebie podobne zobowiązania i otrzymują te same prawa co diecezje do korzystania z funduszy Fundacji Świętego Józefa oraz składają się na Fundację podobnie jak diecezje. Mogą też mogą korzystać z regulaminu grantowego Fundacji.
>>> Zakony męskie zaczynają współpracę z Fundacją Świętego Józefa
Kościół i państwo w służbie pokrzywdzonym
W konsekwencji podpisania tej deklaracji, do zarządu Fundacji wszedł jako reprezentant męskich zakonów i zgromadzeń zakonnych pallotyn ks. Janusz Łuczak, prawnik-kanonista, od 2015 r. delegat zgromadzenia – poinformował delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Ufam, że podpisana deklaracja o współpracy wzmocni solidarne działanie Kościoła w Polsce na rzecz osób skrzywdzonych oraz ochrony małoletnich – dodał.
>>>O. Żak: w Kościele trwała zmowa milczenia na temat pedofilii [ROZMOWA]
Biskupi – jak poinformował abp Polak – rozmawiali także o współpracy z organami państwowymi w celu przeciwdziałania przestępstwom seksualnym, a w szczególności o odpowiedzi biskupów na niedawne pismo przewodniczącego Państwowej Komisji ds. pedofilii, które przesłał on do oficjałów Sądów Biskupich w Polsce.
Abp Polak podkreślił, że „zgodnie z zasadą autonomii i współdziałania, wpisaną w Konstytucję i Konkordat, czyli zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej i z wymogami prawa polskiego, Kościół w Polsce podejmuje już współpracę z organami państwowymi w celu zwalczania przestępstw wykorzystania seksualnego małoletnich”. Natomiast jeśli chodzi o prośbę Państwowej Komisji ds. Pedofilii, to podkreślił, że „jesteśmy gotowi do współpracy, gdyż jest ona konieczna w trosce o osoby pokrzywdzone”. Wszyscy i Kościół i państwo musimy przyczynić się do zwalczania tych przestępstw i otoczyć szczególną troską ich ofiary.
Dodał przy tym, że „zasady tej współpracy wymagają doprecyzowania, w zgodzie z wymogami prawa państwowego jak i kanonicznego, bo np. przekazywanie akt trwających procesów wstrzymałoby kościelne postępowania”.