list prymasa polski

Abp Wojciech Polak, fot. archidiecezja gnieźnieńska

Abp Polak: nie lekceważymy sygnałów od osób zranionych w Kościele

Nie lekceważymy sygnałów od osób, które w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie przez duchownych – powiedział w środę na konferencji prasowej prymas Polski abp Wojciech Polak. Przedstawił działania na rzecz osób skrzywdzonych, m.in. powołanie Fundacji św. Józefa i uruchomienie infolinii.

Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak przypomniał, że na początku roku została zarejestrowana Fundacja św. Józefa. W każdej diecezji ma mieć koordynatora, który będzie docierać z pomocą do skrzywdzonych osób. – Uczyniliśmy bardzo ważny i konkretny krok na rzecz budowy systemu pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych w okresie dzieciństwa i małoletności, w stanie niepełnosprawności lub bezradności – podkreślił abp Polak.

Dodał, że celem fundacji jest „wspieranie istniejących i inicjowanie nowych struktur pomocowych, w których osoby skrzywdzone będą mogły znaleźć profesjonalną pomoc psychoterapeutyczną, konsultację prawną czy kompetentne wsparcie duchowe”.

ochorna

fot. ochrona.episkopat.pl

Nowe wytyczne

Ponadto – jak wymieniał – w październiku zeszłego roku Episkopat Polski znowelizował „Wytyczne” dotyczące dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o wykorzystywanie nieletnich. – Nasz system składania zawiadomień jest oparty na instytucji delegatów w diecezjach i zakonach. Dane kontaktowe do nich mają być łatwo dostępne na stronach diecezji, zgromadzeń zakonnych. Pełna baza delegatów znajduje się też na stronie Centrum Ochrony Dziecka i stronie ochrona.episkopat.pl – poinformował prymas Polski.

Podkreślił też, że ogromną zmianą jest decyzja papieża Franciszka znosząca papieski sekret w przypadku postępowań dotyczących wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych. – W ten sposób papież umożliwił jeszcze ściślejszą współpracę Kościoła ze świeckimi organami ścigania – wskazał.

Zranienie w Kościele

Od marca 2019 r. działa też infolinia „Zranieni w Kościele”. Przez pierwsze pół roku funkcjonowania odebrano ponad 80 telefonów. Trzy czwarte zgłoszonych na infolinii spraw nie było wcześniej nigdzie zgłaszanych. Dr Barbara Smolińska, jedna z inicjatorek infolinii, zwróciła uwagę, że najczęściej osoby wykorzystane w dzieciństwie mówią o tym po kilkudziesięciu latach. – Tworząc infolinię zdawaliśmy sobie sprawę, że te osoby nie miały o tym, komu powiedzieć. Zazwyczaj mówią to po raz pierwszy. Pierwsza rzecz, jaką możemy zrobić dla tych osób to ich wysłuchać – zaznaczyła.

Telefon wsparcia działa w każdy wtorek od godz. 19 do 22 pod numerem 800 280 900.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze