Fot. youtube

Abp Popowicz: sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach „służba człowiekowi”

Sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach: „służba człowiekowi” – podkreślił abp Eugeniusz Popowicz w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce przewodniczył w czwartek najpierw nieszporom z liturgią św. Bazylego Wielkiego, a później jutrzni męki Pańskiej.

W homilii abp Popowicz podkreślił, że sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach: „służba człowiekowi”. Zaznaczył jednak, że nie wystarczy tylko głosić Ewangelię słowami, ale również czynami. Wskazał, że zachowanie wobec potrzebujących uchodźców jest odpowiedzią na pytanie: „czym jest moje kapłaństwo?”.

Kaznodzieja przypomniał, że istotą życia kapłańskiego jest posługa eucharystyczna. Zwrócił przy tym uwagę, że ważna w tej kwestii jest „osobista świętość, czystość serca i trwanie w stanie łaski uświęcającej” księdza. Co za tym idzie – wskazywał – istotne jest właściwe przygotowanie do sprawowania liturgii, począwszy od punktualnego przybycia do świątyni, poprzez modlitwy wstępne i przygotowanie paramentów, po sprawowanie nabożeństwa.

Abp Popowicz zauważył, że niedbałe sprawowanie sakramentów może być sygnałem „zagubienia się kapłana i utraty przez niego sens swojej posługi, która stała się rutyną, a nie realną ofiarą”.

>>> W niedzielę śniadanie wielkanocne dla 7 tys. uchodźców z Ukrainy

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Wsparcie modlitewne i społeczne

Metropolita przemysko-warszawski prosił księży, by nie ustawali w gorliwości w służbie wiernym, którzy obecnie wyjątkowo potrzebują wsparcia modlitewnego, ale także w sprawach społecznych. Jednocześnie podziękował za „za całe dotychczas uczynione dobro”. – Nagrodą będzie udział w Królestwie Bożym, które głosimy i w które, mam nadzieję, wierzymy – powiedział.

Triduum w Kościele grekokatolickim

W Kościele grekokatolickim trwa Triduum Paschalne. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Rano biskupi w katedrach sprawowali nieszpory z liturgią św. Bazylego, której towarzyszył obrzęd obmycia nóg. Popołudniu w świątyniach odprawiane były Jutrznie męki Pańskiej, w czasie których odczytywanych jest 12 fragmentów Ewangelii związanych z męką Chrystusa.

Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa. Tak jak w Kościele rzymskokatolickim, nie odprawia się mszy św. Popołudniu odbywają się nieszpory (weczirnie). Na środku świątyni umieszczana jest płaszczenica – rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. W Wielką Sobotę odprawiane są nieszpory wraz z liturgią św. Bazylego. Odbywa się też święcenie pokarmów.

Okres zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, nazywaną Wielkim Dniem (Wełykdeń). O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną z procesją rezurekcyjną, a potem sprawowana jest Eucharystia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze