fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Abp Ryś w VI Dzień Ubogich: patrzymy na Jezusa, który wybrał ubóstwo, by nas wszystkich uczynić wolnymi

Już po raz szósty archidiecezja łódzka włączyła się w obchody Światowego Dnia Ubogich, który został zainaugurowany z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka w 2017 roku. Centralne obchody odbyły się w niedzielę 13 listopada, a poprzedzone zostały wieloma inicjatywami towarzyszącymi, które skierowane były do wszystkich najbardziej potrzebujących mieszkańców Łodzi.

Arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy świętej o godz. 12:30, a uczestniczyli w niej podopieczni różnych instytucji charytatywnych oraz ci, którzy z potrzeby serca przybyli do świątyni, aby modlić się za potrzebujących i ubogich miasta oraz tych, którzy im posługują.

– Zobaczcie, do jakiej refleksji nas Jezus zaprasza – mówił w swojej homilii abp Ryś: – Budujecie świątynię, a ona leży w gruzach, szukacie pokoju, a macie wojny, budujecie domy, a przychodzą trzęsienia ziemi, Produkujecie żywność, spieracie się o zdrową żywność, a macie setki milionów ludzi głodujących.

>>> W czasie wojny świątynia staje się wszystkim: szpitalem, domem i kuchnią

– Na Niedzielę Ubogich – kontynuował arcybiskup – Pan Jezus nam pokazuje w swojej Ewangelii wszystkie możliwe deficyty. Jaka jest odpowiedź? Papież Franciszek mówi, że odpowiedzią jest sam Jezus Chrystus ubogi. Każda inna odpowiedź jest niewystarczająca. Oczywiście, możemy postawić przy katedrze namioty. Możemy i powinniśmy się cieszyć „Zupą na Pietrynie” – to wszystko możemy zrobić ale… – to wszystko, to jest doraźna reakcja na krzyczące w tej chwili zło i krzyczący w tej chwili brak. Żeby było jasne – każda z tych reakcji doraźnych jest ważna i cudowna, i niezwykli są ludzie, którzy za nią stoją, ale odpowiedzią na szaleństwo świata, na szaleństwo wojny, szaleństwo głodu i prześladowań jest Chrystus ubogi – tłumaczył kaznodzieja.

Przytaczając słowa Ojca Świętego Franciszka z orędzia na VI Światowy Dzień Ubogich łódzki pasterz powiedział: – Jest ubóstwo, które zabija, i jest ubóstwo, które wyzwala. Papież sam sobie zdaje sprawę z prowokacji, jaka się znajduje w tych słowach. Nigdy by sam się nie zdecydował napisać takich słów, gdyby nie osoba Jezusa i gdyby nie ludzie, którzy przez wieki potwierdzili to swoim sposobem życia – podkreślił metropolita.

fot. arch. łódzka

Kończąc hierarcha dodał: – W ten VI Dzień Ubogich patrzymy na Jezusa, który wybrał ubóstwo, by nas wszystkich uczynić wolnymi. To jest obietnica dzisiejszej Ewangelii. Człowiek może nie mieć niczego, ale jest prawdziwym biedakiem, jak nie ma własnej duszy w swoich rękach, jak nie posiada siebie. Możesz być wolnym w samym środku swoich doświadczeń. – zakończył.

Po komunii Abp Ryś udzielił specjalnego błogosławieństwa wolontariuszom, którzy po Mszy świętej wyszli na ulice miasta, aby podzielić się z mieszkańcami chlebem. Obok katedry znajdowały się stoiska przygotowane przez wolontariuszy i pracowników Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, oraz „Zupy na Pietrynie”. Każdy mógł tam otrzymać zupę, gorącą herbatę i ciasto.

Światowy Dzień Ubogich ustanowiony został przez papieża Franciszka i jest owocem Roku Miłosierdzia, który obchodzony był w całym Kościele powszechnym w 2017 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze