fot. YouTube / arch łódzka

Abp Ryś: wszyscy jesteśmy prorokami

W Jezusie Chrystusie wszyscy jesteśmy prorokami. Chrzest wprowadza nas w potrójną godność Jezusa Chrystusa: kapłana, króla i proroka – podkreślił abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki sprawował mszę św. w domowej kaplicy w IV Niedzielę Zwykłą. Eucharystia była transmitowana na kanale YouTube archidiecezji łódzkiej.

Na wstępie kapłan wyjaśnił, że w dzisiejsze słowo zawiera wielką obietnicę Pana Boga. – Jedną z najważniejszych obietnic jaką Bóg udziela w Starym Testamencie. To obietnica ustanowienia proroka. Przez Mojżesza Bóg zapowiada swojemu ludowi, że w tym ludzie będzie trwał charyzmat prorocki. Pan Bóg wierny tej obietnicy wzbudza Izraelowi proroków- mówił w swoich rozważaniach abp Ryś.

>>> Abp Grzegorz Ryś: gdy myślę o Kościele, w głowie mam dwa wyobrażenia

Prorocy są potrzebni

Dalej duchowny zauważył, że prorocy są potrzebni, aby w imieniu Boga opisywać i objaśniać czas przez który lud przechodzi. – Prorok jest charyzmatykiem, który w sposób mocny i głęboki przeżywa wiarę i ze środka tej wiary potrafi słowem Bożym opisać rzeczywistość. Prorok nie nakazuje, ale przestrzega i poucza. Nie ma żadnego innego narzędzia oprócz Słowa Bożego- wyjaśniał.

>>> Abp Ryś: za posłaniem do ewangelizacji kryje się miłosierdzie Boga

Każdy jest prorokiem

Metropolita łódzki wytłumaczył, że prorokiem, którego przepowiada Mojżesz jest Jezus Chrystus. – W Jezusie Chrystusie wszyscy jesteśmy prorokami. Chrzest wprowadza nas w potrójną godność Jezusa Chrystusa: kapłana, króla i proroka. Ta godność prorocka, którą każdy z nas nosi od chrztu, powinna nas wzywać do ciągle aktualizowanej wiary, by wypełnić misję prorocką, która nam jest zadana, i do której jesteśmy powołani. Potrzebujemy być w aktualnej relacji z Bogiem, potrzebujemy intensywnej i osobiście przeżywanej wiary, aby wypełnić misję prorocką – mówił abp Ryś.

Podkreślił również, że proroctwo jest bardzo indywidualne i osobiste, jak osobistym doświadczeniem jest wiara. A godność prorocka wzywa wiernych do aktywnie przeżywanej wiary, której owocami można się później dzielić.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze