Fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi/Yt/screen//
Abp Stanisław Gądecki i bp Georg Bätzing spotkali się na Malcie. Wiemy o czym rozmawiali
Poprzez ostatnie publikacje listów obu hierarchów w mediach, stosunki między Konferencjami Biskupów Polski i Niemiec znacznie się ochłodziły. Dlatego przewodniczący obu episkopatów: abp Stanisław Gądecki i bp Georg Bätzing przed zebraniem plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie wyrazili wolę poprawienia klimatu relacji między obu Kościołami. Jak zaznaczył bp Bätzing poprawa stosunków między episkopatami Polski i Niemiec leży mu bardzo na sercu.
Wczoraj przewodniczący Episkopatów Niemiec i Polski szczerze rozmawiali ze sobą przed rozpoczęciem zebrania plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie. Przewodniczący Episkopatu Niemiec, bp. Georg Bätzing w mediach społecznościowych na stronach Konferencji Episkopatu Niemiec poinformował:
„Arcybiskup Stanisław Gądecki i ja szczerze rozmawialiśmy wczoraj wieczorem na początku Zgromadzenia Plenarnego CCEE i przed wspólną Mszą św. o zaistniałych nieporozumieniach. Zgodziliśmy się, że nie są to łatwe czasy dla Kościoła w obu krajach i że chcemy, zwłaszcza w tych czasach, stać razem jako sąsiedzi, nawet jeśli dostrzegamy różnice kulturowe w uzasadnionej różnorodności katolicyzmu i szukamy naszej drogi do dobrej przyszłości, w której chcemy, tak jak zawsze to robiliśmy, dawać ludziom świadectwo Dobrej Nowiny.
>>> Bp Georg Bätzing odpowiada na list abp. Stanisława Gądeckiego do papieża. „To niebraterskie”
W przyszłości pojawiające się pytania i możliwe nieporozumienia w naszym wzajemnym postrzeganiu powinny być poruszane i dzielone w wypróbowany i sprawdzony sposób w Polsko-Niemieckiej Grupie Kontaktowej. To jest dobre miejsce do dialogu”
Przedmiotem trudności w dialogu między abp Gądeckim i bp Bätzingiem jest list metropolity poznańskiego, który napisał do papieża Franciszka w związku z postulatami tzw. drogi synodalnej w Niemczech dotyczącymi m.in. zmian w nauczaniu moralnym Kościoła.
Z kolei bp Bätzing skierował do abp Gądeckiego list, w którym m.in. wyjaśnia swoje stanowisko w związku z krytycznym wobec niemieckiej drogi synodalnej listem abp. Gądeckiego do papieża Franciszka.
Korespondencję obu hierarchów opublikowały media.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |
Bł. José Vega Riaño – oblat, który nie stracił nadziei [WIDEO]
Religia w szkole jest kluczowa dla formacji ogólnoludzkiej [ROZMOWA]
Lourdes: debata o przyszłości życia zakonnego





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny