fot. Wikipedia

Abp Schick: rocznica śmierci Maksymiliana Kolbego przypomina o konieczności jedności europejskiej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W związku ze 125. rocznicą urodzin św. Maksymiliana Kolbego arcybiskup Bambergu zaapelował o większą jedność europejską. Abp Ludwig Schick przypomniał na Facebooku, że zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz franciszkanin doświadczył okrucieństw dwóch wojen światowych. Pamięć o tych jego doświadczeniach powinna zmotywować państwa europejskie do większej wspólnoty.

„Utrzymujące się obecnie różnice poglądów i umacnianie się skłonności nacjonalistycznych stwarza zagrożenie, które po 1945 r. chcieli wytępić nasi ojcowie i dziadowie”, ostrzegł arcybiskup Bambergu.

Polski święty jako świadek XX wieku napomina, aby „przy całej zdrowej, rozsądnej postawie patriotycznej nie popaść na nowo w nacjonalizm i związany z nim populizm”, stwierdził w swoim okolicznościowym komentarzu abp Schick.

Niemiecki hierarcha jest też przewodniczącym Fundacji Maksymiliana Kolbego, działającej na rzecz pojednania w Europie. 

Przypominając sylwetkę świętego męczennika, który dobrowolnie poszedł do celi śmierci za swojego współwięźnia i zginął 14 sierpnia 1941 r., abp Schick dodał, że kanonizowany w 1982 r. św. Maksymilian jest także patronem dziennikarzy. Poprzez założone przez siebie radio i czasopisma w Europie i Japonii pragnął szerzyć przesłania, które z pomocą Bożą miały pomóc ludziom żyć w miłości i pokoju. „Dlatego napominał media i ich użytkowników, aby byli świadomi swojej odpowiedzialności” i „obiektywnie informowali oraz działali wśród ludzi na rzecz pojednania, porozumienia oraz pokoju”, podkreślił abp Schick.

Zobacz także
Wasze komentarze