Abp senior Wiktor Skworc: szczególnym znakiem obecności Chrystusa w świątyni jest ołtarz Pański
– Szczególnym znakiem obecności Chrystusa w świątyni jest ołtarz Pański – mówił abp senior Wiktor Skworc w homilii podczas Mszy z obrzędem poświęcenia kościoła św. Antoniego w Katowicach Panewnikach.
Emerytowany biskup katowicki zwrócił uwagę, że ołtarz Pański – serce świątyni „jest równocześnie stołem wieczernika i miejscem uobecniania ofiary krzyża, gdzie Chrystus ustawicznie sam siebie składa w ofierze”. Nawiązał też do słów modlitwy i samego obrzędu jego namaszczenia. – Namaszczenie ołtarza Krzyżmem świętym wyraża tajemniczy związek, jaki istnieje pomiędzy Chrystusem a Kościołem. Jest to bardzo szczególna więź życia zrodzonego ze śmierci, która zapoczątkowała nową formę życia, która staje się naszym udziałem poprzez sakramenty święte. Właśnie w nich otrzymujemy zaczątek życia wiecznego – mówił abp Skworc.
Wskazał też na żywy Kościół. – Żywy Kościół, do którego zostaliśmy włączeni na mocy sakramentu chrztu św., jest także Matką, która nas zrodziła do nowego życia, która się nami opiekuje i prowadzi do poznania prawdy i uświęcenia w prawdzie – dodał.
>>> Warmińsko-mazurskie: sanktuarium podarowało dwa ołtarze innym parafiom
Do uczestników liturgii zwrócił się z prośbą: „przekazujcie tradycję czci wobec kościoła młodym mieszkańcom tej parafii i miasta, by wiedzieli, że jest to miejsce Boga pośrodku nas; miejsce samo-udzielania się Boga przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym”.
Z wdzięcznością mówił o staraniach o budowę poświęconego dziś Kościoła. – Ten dom Boży wybudowano – staraniem Braci Franciszkanów i całej wspólnoty parafialnej przy drodze, „pośrodku nas”; podobnie jak poprzedni, tymczasowy, również stał przy drodze i był bliski, łatwo dostępny (…). – Trzeba się tylko starać i modlić, aby ochrzczonym, zamieszkującym powstałe i powstające w tej części miasta Katowice, było po drodze do kościoła i z Kościołem – stwierdził.
Parafia i gości zachęcał: „niech drogi waszego życia prowadzą zawsze do świątyni, tej ziemskiej, gdzie Chrystus udziela nam swego pokoju”. – Niech drogi waszego życia prowadzą zawsze do świątyni, tej ziemskiej; nie przechodźcie obok kościoła nie wstępując choćby na chwilę, aby przynajmniej powiedzieć: „Jezu ufam Tobie” – powiedział.
Podkreślił, że po wybudowaniu kościoła z kamienia należy budować Kościół żywy. – Przed wami najtrudniejsza budowa (…) – ciągła troska o Kościół żywy, a to budowa nigdy nieskończona. Starajcie się pod przewodnictwem waszego Księdza Proboszcza i jego współpracowników być wiernymi naśladowcami Chrystusa, który „dla nas stał się ubogi, aby nas swoim ubóstwem ubogacić”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |