fot. PAP/Waldemar Deska

Abp Skworc: kapłan jest uczniem Chrystusa

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w czasie której za 50 lat służby kapłańskiej dziękowało 11 prezbiterów archidiecezji katowickiej wyświęconych w 1968 roku. Metropolita katowicki przypomniał im zadanie, jakie wynikają z bycia kapłanem, bycia uczniem Chrystusa.

– Nasza tożsamość wypływ z tej fundamentalnej zależności. Ma swoje źródło w intymnej, głębokiej relacji między Jezusem a każdym powołanym i ustanowionym prezbiterem – mówił abp Skworc do prezbiterów przeżywających rocznicę kapłaństwa.

Nawiązując do liturgii słowa, w której odczytano fragment Listu św. Jakuba oraz Mateuszowej Ewangelii wymienił także zadania, jakie stawia Chrystus przed kapłanami. – Pierwszy i fundamentalnym zadaniem jest wiara, idąca zawsze w parze z miłością, bo kapłaństwo to – officium caritatis – zaznaczył abp Skworc. Podkreślił, że kapłańska miłość szuka przede wszystkim braci i sióstr. – Oto zasadniczy rys naszego życia i jednocześnie wezwanie, na które trzeba stale odpowiadać – dodał.

Jako drugie zadanie kaznodzieja wymienił modlitwę. – Kapłan kocha, kiedy się modli, kiedy modlitwę wypowiada nieraz przyjęciem choroby, cierpienia i samotności; wtedy w sanktuarium serca doświadcza miłości Boga – mówił.

Trzecim zadaniem, jakie przedstawił metropolita katowicki jubilatom jest post. – Pościć to strzec samego siebie. Oczekując miłosierdzia, ostatniego słowa i czynu Boga względem nas, kiedy swoją sprawiedliwość i miłość wypowie miłosierdziem wiodącym ku życiu wiecznemu, do którego wszyscy zmierzamy – tłumaczył abp Skworc.

Hierarcha podziękował także jubilatom za „budowanie w mocy Ducha Świętego mistycznego Ciała Chrystusa”, które odbywało się „zawsze w łączności z Piotrem, pod kierunkiem kolejnych pasterzy Kościoła katowickiego”. – Dziękujemy za to, co działo się przez Waszą służbę, za opatrywanie „serc złamanych” – ludzkich zranień, za prowadzenie bliźnich do wolności dzieci Bożych – powiedział metropolita katowicki.

Wraz z jubilatami w katowickiej katedrze zgromadzili się kapłani, którzy są związani z księżmi przeżywającymi 50 rocznicę święceń.

Po zakończonej Eucharystii każdy z księży przeżywających 50 rocznicę święceń prezbiteratu otrzymał od metropolity katowickiego życzenia z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa.

W katowickiej katedrze zgromadziło się 11 kapłanów przeżywających 50 rocznicę święceń prezbiteratu. Modlono się także za 6 zmarłych kapłanów rocznika oraz 3, którzy wystąpili ze stanu duchownego. Obecni księża przeżywają swoją emeryturę mieszkając i – w miarę swoich możliwości – posługując na terenie archidiecezji katowickiej oraz poza jej granicami.

Zobacz także
Wasze komentarze