Fot. www.archidiecezjakatowicka.pl

Abp Skworc: każda parafia powinna mieć na niedzielę ofertę pozaliturgiczną

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Każda parafia, niezależnie czy jest tą parafią, do której przybywają wierni na weekend, czy też tą, w której ludzie pozostają, powinna mieć na niedzielę także ofertę pozaliturgiczną – powiedział w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

– Kościół oferuje stabilność. Tu jest twoja parafia, tu jest twój kościół, tu mieszkasz, tu pracujesz i tutaj masz chodzić w obrębie tej zagrody. Tymczasem współczesna kultura preferuje mobilność, np. wyjazdy weekendowe. Ja to obserwuję w Katowicach, to miasto wymiera na weekend, wszyscy są w Beskidzie Śląskim – powiedział abp Wiktor Skworc.

>>>Abp Skworc: losy Kościoła zależą od uczestnictwa wiernych w Eucharystii

kino duszpasterstwo

Fot. Facebook/RadekRakowski

Metropolita katowicki zauważył, że oferta duszpasterska parafii w dużych miastach powinna zostać na nowo przemyślana. Jak zauważył, pojawia się pytanie, czy każda parafia miejska, z której ludzie wyjeżdżają na weekend, nie powinna na nowo postawić sobie pytania o czas celebrowania mszy niedzielnych.

– Czas ten się przesunął z godzin porannych, popołudniowych, na godziny późnowieczorne, kiedy weekendowicze wracają. Wtedy powinniśmy oferować jakąś możliwość przeżywania niedzieli, doświadczenia spotkania z Chrystusem. To jest jedna z możliwości. Natomiast uważam, że każda parafia, niezależnie czy jest tą parafią, do której przybywają wierni na weekend, czy też tą, w której ludzie pozostają, powinna mieć na niedzielę także ofertę pozaliturgiczną. My oferujemy tylko mszę świętą. Chodzi o taką ofertę pozaliturgiczną na popołudnie, dla rodzin, dla dzieci, dla młodzieży, dla osób starszych, która zostałaby stworzona we współpracy z samorządami. Myślę, że to mogłoby być „rewitalizacją” społeczności lokalnych, co pozytywnie wpłynie na pomnażanie się kapitału społecznego – powiedział abp Skworc.

Zobacz także
Wasze komentarze