fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Abp Stanisław Gądecki: Eucharystia jest sercem Kościoła i świata

– Eucharystia zajmuje centralne miejsce, jest ona sercem Kościoła i świata. Doświadczamy tego szczególnie w dzień Bożego Ciała, gdy zapatrzeni w Najświętszy Sakrament idziemy ulicami naszych miast i osiedli, przemierzając drogę pomiędzy czterema ołtarzami – mówił podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu, abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański przewodniczył procesji z sanktuarium Bożego Ciała do katedry. Na placu katedralnym abp Gądecki wygłosił kazanie i przedstawił nowo wyświęconego księdza dla archidiecezji poznańskiej.

W kazaniu podjął refleksję na temat Eucharystii, która włącza nas w uczestnictwo w życiu Kościoła.

– W obliczu tej tajemnicy ogarnia nas «eucharystyczne zdumienie»; wielkie i pełne wdzięczności zdumienie w obliczu sakramentu, w którym Chrystus skoncentrował na zawsze całą swoją tajemnicę miłości – podkreślił ks. arcybiskup.

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że jesteśmy przyzwyczajeni do tego, by za sakrament włączający nas w życie Kościoła uważać chrzest, który jest warunkiem przyjmowania innych sakramentów. Przypomniał, że od momentu chrztu jesteśmy włączeni w jeden Kościół Chrystusowy.

>>> Chochołów: góralska procesja Bożego Ciała [GALERIA]

Abp Gądecki zaznaczył, że tegoroczny ogólnopolski program duszpasterski zauważa, że również Eucharystia włącza nas we wspólnotę, w communio Kościoła.

– Jezus dzięki swym słowom i uczynkom stworzył mesjańską wspólnotę – komunię – uczniów, którzy doświadczyli przybliżenia się królestwa Bożego w osobie Jezusa. Podobnie jak w czasie życia ziemskiego Jezusa, tak i po zmartwychwstaniu żaden z ochrzczonych nie jest sam. Wszyscy dzięki licznym więzom, a przede wszystkim dzięki Eucharystii stanowią jedno z Chrystusem i z sobą nawzajem – podkreślił metropolita poznański. 

fot. Jan Jeliński

Przypomniał, że „dzięki temu w każdej celebracji eucharystycznej, w każdej Mszy świętej mieści się cały Kościół, niebo i ziemia, Bóg i ludzie”.

Abp Gądecki wskazał też na powszechny wymiar Eucharystii. – We Mszy świętej przekraczane są nie tylko granice polityczne lub społeczne, ale również te, które dzielą niebo i ziemię. Eucharystia jest katolicka, co po grecku oznacza powszechna. Ma ona wymiar wszystkiego, dlatego że w niej jest Bóg i z Nim jesteśmy my wszyscy, w jedności z papieżem, biskupami, z wiernymi wszystkich czasów i miejsc – przekonywał ks. arcybiskup.

>>> Abp Adrian Galbas w Boże Ciało: wierzę, że biała hostia to nie opłatek, nie chips, ale Twoja Obecność

Zwrócił uwagę na potrzebę wewnętrznej dyspozycji do owocnego uczestnictwa w Eucharystii.

Metropolita poznański zaznaczył, że „nie można spodziewać się czynnego uczestnictwa w liturgii eucharystycznej u wiernego, który przystępuje do niej w sposób płytki, bez stawiania sobie pytań dotyczących własnego życia, bez rachunku sumienia”. Stwierdził, że wewnętrznej dyspozycji sprzyja natomiast „skupienie i cisza, przynajmniej przez chwilę przed rozpoczęciem liturgii, post i jeśli to potrzebne spowiedź sakramentalna”.

– Dopiero serce pojednane z Bogiem uzdalnia nas do prawdziwego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Owocne uczestnictwo w niej nie pojawi się też, jeśli nie staramy się uczestniczyć czynnie w całości życia kościelnego, w czym mieści się także nasze zaangażowanie misyjne, polegające na wprowadzaniu miłości Chrystusa w życie społeczne – podkreślił metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał też postać sługi Bożego ks. Stanisława Streicha (1902-1938), „wiernego ucznia Eucharystii”, budowniczego kościoła pw. św. Jana Bosko w Luboniu k. Poznania, który został zastrzelony przez fanatycznego komunistę Wawrzyńca Nowaka w świątyni, podczas sprawowania Mszy św. dla dzieci dnia 27 lutego 1938 roku. Podkreślił, że 23 maja br. papież Franciszek otworzył drogę do jego beatyfikacji, która najprawdopodobniej odbędzie się w Poznaniu w przyszłym, 2025 roku.

W poznańskiej procesji Bożego Ciała wzięli udział biskupi pomocniczy, kapłani i osoby życia konsekrowanego, wierni, bambrzy i bamberki. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze