fot. Karol Jeliński

Abp Stanisław Gądecki: jubileusz to amnestia rozumiana w sensie duchowym

„W perspektywie chrześcijańskiej jubileusz to amnestia rozumiana w sensie duchowym, czyli uwolnienie z grzechów i powrót do pierwotnej wolności dzieci Bożych. Kościół wpisał się w tradycję biblijnych jubileuszy i tak, począwszy od 1475 roku, obchodzi je co 25 lat, aby każde pokolenie mogło doznać łaski Roku Świętego i uzyskać odpust zupełny” – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości otwierającej Rok Jubileuszowy 2025 w archidiecezji poznańskiej, obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. 

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny in Summo na Ostrowie Tumskim, którego fundamenty pochodzą z pierwszej świątyni chrześcijańskiej na terenie państwa polskiego. W świątyni odczytano Ewangelię oraz bullę papieską, ogłaszającą Jubileusz Zwyczajny Roku 2025, a także odmówiono modlitwę jubileuszową.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w procesji do bazyliki archikatedralnej, gdzie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Koncelebrowali ją poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak i bp senior brazylijskiej diecezji Porto Nacional Romuald Kujawski, członkowie Kapituły Katedralnej, dziekani 43 dekanatów archidiecezji i rektorzy 19 kościołów jubileuszowych. W świątyni zgromadzili się ponadto kapłani diecezjalni i zakonni, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy, delegaci z każdej parafii archidiecezji poznańskiej.

>>> Abp Stanisław Gądecki: każdy moment życia jest dobry, aby spotkać Chrystusa

W homilii abp Gądecki podjął refleksję na temat jubileuszu. Przypomniał, że jest to zwyczaj wywodzący się z czasów Starego Testamentu. Zaznaczył, że biblijny jubileusz obejmował każdy cały co pięćdziesiąty rok.

fot. Karol Jeliński

„Jednym z podstawowych przywilejów tego pięćdziesiątego roku była powszechna amnestia; tj. przywrócenie wolności żydom znajdującym się w niewoli u swoich ziomków, a także zwrócenie im za darmo ich dziedzicznej ziemi. Nawet jeśli nakazy dotyczące roku jubileuszowego pozostawały często tylko marzeniem a nie rzeczywistością, to z pewnością sama ich obecność zachęcała do reformy społecznej, polegającej na przywróceniu żydowskim niewolnikom ich pierwotnej wolności i własności, czyli ofiarowała gwarancję zdrowszego społeczeństwa” – zwrócił uwagę abp Gądecki.

Metropolita poznański nawiązał też do hasła przewodniego Roku Jubileuszowego 2025, którym jest cnota nadziei.

Abp Gądecki zauważył, że w kolejnych okresach swego życia człowiek żywi różnorakie nadzieje, małe i większe. „W młodości może to być nadzieja na wielką i zaspokajającą miłość; nadzieja na zdobycie pozycji, odniesienie takiego czy innego sukcesu. Gdy jednak te nadzieje spełniają się, okazuje się z całą wyrazistością, że w rzeczywistości to nie było wszystko” – tłumaczył ks. arcybiskup. Podkreślił, że człowiek potrzebuje innej nadziei i że może go „zaspokoić jedynie coś nieskończonego, co zawsze będzie czymś więcej niż to, co kiedykolwiek może osiągnąć”.

„Potrzebujemy małych i większych nadziei, które dzień po dniu podtrzymują nas w drodze, jednak bez wielkiej nadziei, która musi przewyższać pozostałe, są one niewystarczające. Tą wielką nadzieją może być tylko Bóg, który ogarnia wszechświat, i który może nam dać to, czego sami nie możemy osiągnąć. Bóg jest fundamentem wielkiej nadziei – nie jakikolwiek bóg, ale ten Bóg, który ma ludzkie oblicze i umiłował nas aż do końca; każdą jednostkę i ludzkość w całości” – stwierdził abp Gądecki.

>>> Abp Stanisław Gądecki: niech nasza wspólnota będzie wsparciem dla chrześcijan w Ziemi Świętej

Zaznaczył, że nadzieja „nie jest zwykłym dobrym samopoczuciem, nie jest życiowym optymizmem ani pozytywnym patrzeniem w przyszłość. Przede wszystkim jest działaniem, zwłaszcza dla dobra drugiego człowieka: dla migranta, bezdomnego, więźnia, ubogiego, prześladowanego, chorego, słabego, aby właśnie tym najbardziej potrzebującym nieść nadzieję na lepszą przyszłość”.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Abp Gądecki przypomniał, że Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret określający zasady otrzymania odpustu w trakcie Roku Jubileuszowego. „W dokumencie podkreślono, że «wszyscy wierni naprawdę pokutujący, wykluczający wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i poruszeni duchem miłosierdzia, którzy w Roku Świętym oczyścili się poprzez sakrament pokuty i pokrzepili się Komunią Świętą oraz będą modlić się zgodnie z intencjami papieża, ze skarbca Kościoła będą mogli uzyskać odpust zupełny, odpuszczenie i darowanie swoich grzechów, który będzie można także zyskać dla dusz czyśćcowych»”.

Metropolita poznański wskazał na znaki nadziei, do których należy otwartość na życie z odpowiedzialnym macierzyństwem i ojcostwem. „Jest sprawą pilną, aby oprócz pracy legislacyjnej państw, nie zabrakło niepodważalnego wsparcia wspólnot wierzących i całej wspólnoty obywatelskiej, bo pragnienie młodych ludzi rodzenia nowych synów i córek, jako owoc płodności ich miłości, daje przyszłość każdemu społeczeństwu i rodzi nadzieję” – wskazał ks. arcybiskup.

Zaznaczył, że nadzwyczajnym znakiem nadziei w archidiecezji poznańskiej będzie beatyfikacja męczennika, ks. Stanisława Streicha. Uroczystościom beatyfikacyjnym 24 maja 2025 r. na placu katedralnym w Poznaniu będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii ds. Świętych. „Jak najserdeczniej zapraszam wszystkich rodaków z Polski i zagranicy na spotkanie z tym wielkim znakiem nadziei i łaski” – powiedział abp Gądecki. 

Metropolita poznański ustanowił w archidiecezji poznańskiej dziewiętnaście kościołów jubileuszowych Roku Świętego 2025. Są to: Bazylika Archikatedralna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, Bazylika – Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu, Bazylika – Kolegiata Poznańska, Bazylika Świętogórska w Gostyniu, bazyliki w Środzie Wielkopolskiej, w Lesznie i w Szamotułach, a także Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Poznaniu, Sanktuarium Świętości Życia w Poznaniu, Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach, Sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego w Luboniu, Sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Borku Wielkopolskim, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej, Sanktuarium Narodzenia Matki Bożej w Tulcach, Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu, Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Lubaszu oraz kościół parafialny pw. św. Jana Bosko w Luboniu, w którym w latach 1935-1938 posługę proboszcza pełnił sługa Boży ks. Stanisław Streich.

Zgodnie z normami Penitencjarii Apostolskiej dar odpustu zupełnego dla siebie lub zmarłego będą mogli otrzymać wszyscy wierni spełniający następujące warunki: trwanie w stanie laski uświęcającej i wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po przystąpieniu w czasie Roku Jubileuszowego do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjęciu Komunii Świętej; modlitwa zgodnie z intencjami papieża; udanie się na pielgrzymkę do dowolnego świętego miejsca jubileuszowego i udział w celebracji Mszy św. lub innym nabożeństwie liturgicznym; nawiedzenie kościoła lub miejsca jubileuszowego połączone z chwilą adoracji eucharystycznej lub pobożnym rozmyślaniem, zakończonych modlitwą „Ojcze nasz“, wyznaniem wiary i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.

Dar odpustu można uzyskać w ciągu dnia dwukrotnie, zachowując powyższe warunki, jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu za zmarłego, co wiąże się z przystąpieniem drugi raz tego samego dnia do Komunii Świętej podczas Eucharystii.

Wierni, którzy nie będą mogli uczestniczyć z ważnych powodów w uroczystych nabożeństwach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeśli odmówić we własnym domu lub w miejscu, gdzie przebywają z przyczyn niezależnych od nich, modlitwę „Ojcze nasz”, Wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując swoje cierpienia lub trudności życiowe.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze