abp Stanisław Gądecki, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Abp Stanisław Gądecki: katolicy powinni odważnie otworzyć drzwi środków przekazu Chrystusowi

Katolicy powinni odważnie otworzyć drzwi środków przekazu Chrystusowi – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas jubileuszu 25-lecia Fundacji Opoka. Abp Tadeusz Wojda zwrócił uwagę, że Kościół nie może być instytucją, która tylko broni się przed atakami, ale jej media powinny wyprzedzać fakty.

W Sekretariacie KEP w piątek odbyły się obchody 25-lecia istnienia Fundacji Opoka.

W czasie mszy św. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki powiedział, że „media elektroniczne są czymś, co multiplikuje komunikację” i jak zaznaczył, „Kościół nie mógł przejść obok nich obojętnie”.

„Katolicy powinni odważnie otworzyć drzwi środków przekazu Chrystusowi, aby dobra Nowina była głoszona na dachach całego świata” – powiedział hierarcha.

Zaznaczył, że kościelna praktyka przekazu powinna spełniać „najwyższe standardy prawdziwości, rzetelności, wrażliwości na prawa ludzkie i inne zasady i normy”. „Konieczna jest też roztropność, aby jasno widzieć potencjał dobra i zła w tym medium, i twórczo odpowiadać na jego wyzwania i możliwości” – wskazał abp Gądecki.

>>> Każdy chrześcijanin jest mikroinfluencerem 

Przewodniczący Rady Fundacji Opoka, abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański zwrócił uwagę, że Kościół nie może „być instytucją, która tylko broni się przed atakami”, ale jej media powinny „wyprzedzać fakty, które są wyczulone na to, co się dzieje w Kościele, w świecie, w naszej ojczyźnie”. Dodał, że powinny one także podejmować „wcześniej tematy, które są trudne i wymagające głosu ze trony Kościoła”.

Fot. Karolina Binek/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Prymas Polski, abp Wojciech Polak, członek Rady Nadzorczej Fundacji Opoka zwrócił uwagę, że fundacja łączy wiele osób i środowisk. „Opoka to jest dzieło wspólne całego Kościoła w Polsce” – ocenił. Dodał, że może być ona „dobrym, rzeczywistym obrazem wspólnej pracy Kościoła w świecie mediów”.

Fundacja Opoka została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 5 czerwca 1998 r. podczas 295. Zebrania Plenarnego KEP. Jej głównym zadaniem była pomoc Kościołowi katolickiemu w Polsce w budowie systemu elektronicznej wymiany informacji. W lipcu 1998 r. rozpoczął pracę pierwszy serwer Fundacji o nazwie Petrus, a w marcu 1999 r. została zaprezentowana strona serwisu Opoka.org.pl.

W latach 1999-2006 serwis Opoka.org.pl przekształcił się w portal i znalazł się wśród stu najpopularniejszych witryn internetowych w Polsce. Obecni gromadzi on duże zasoby tekstów dotyczących teologii, życia Kościoła, kultury, społeczeństwa i gospodarki.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze