Abp Stanisław Gądecki: praca stała się drogą uświęcenia św. Józefa
„Praca stała się dla św. Józefa drogą do uświęcenia. Był mistykiem nie przez kontemplację, przez uczynki pokutne czy dzieła miłosierdzia, ale właśnie przez codzienną pracę. Praca go uświęcała, gdyż wykonywał ją rzetelnie, jako zleconą sobie od Boga misję na ziemi. Spełniał ją zapatrzony w Jezusa i Maryję” – mówił w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, abp Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. W homilii abp Gądecki, przypominając postać św. Józefa, przywołał aspekt jego pracy.
Zwrócił uwagę na to, że św. Józef, zgodnie ze zwyczajem żydowskim, nauczył Jezusa zawodu, a sam Jezus na pierwszych swoich uczniów Chrystus powołał również ludzi pracy, rybaków.
>>> Abp Gądecki: Verba Sacra jest inspiracją dla chrześcijańskiej kultury duchowej
„W przypowieściach o królestwie niebieskim Jezus często odwoływał się do pracy ludzkiej: do pracy pasterza, rolnika, siewcy, sługi, robotnika najemnego, zarządcy, lekarza, kupca czy rybaka” – zaznaczył metropolita poznański.
Zauważył, że praca jest powołaniem człowieka i ma swój wymiar społeczny.
„Praca jest służbą oddawaną Bogu, jest współpracą z Jego dziełem, kontynuacją tego, co Pan Bóg rozpoczął. Celem jakiejkolwiek pracy pozostaje zawsze człowiek. Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy” – przekonywał abp Gądecki.
Przypomniał, że praca jest moralnym obowiązkiem wobec bliźniego, najpierw wobec członków własnej rodziny, ale także „wobec społeczeństwa, do którego się należy, wobec narodu, którego się jest synem czy córką oraz wobec całej rodziny ludzkiej, której się jest częścią”.
Metropolita poznański podkreślił, że praca kobiety na rzecz rodzinny powinna być społecznie uznana i dowartościowana.
„Dziś wiele kobiet pracuje poza domem. Jednakże praca kobiety w rodzinie – poczynając od obowiązków macierzyńskich – właśnie dlatego, że nastawiona jest na służbę i jej poświęcona, powinna być społecznie uznana i dowartościowana, także za sprawą odpowiedniego wynagrodzenia, przynajmniej dorównującego innym pracom” – zauważył arcybiskup.
>>> Abp Stanisław Gądecki: Polska jest naszym domem, w którym pragniemy budować poczucie stabilności
Duchowny przypomniał też, że człowiek nie powinien stać się niewolnikiem pracy, „by nie traktował jej w sposób bałwochwalczy, sądząc, że to właśnie ona nadaje ostateczny i definitywny sens jego życiu”. Chrześcijanie powinni zabiegać o poszanowanie niedzieli.
„Niedziela jest dniem, który powinno się świętować przez czynną miłość, poświęcając uwagę rodzinie i bliskim, jak też chorym, kalekim i starszym. Ponadto jest to właściwy czas na refleksję, ciszę, lekturę i medytację, sprzyjające wzrostowi życia wewnętrznego i chrześcijańskiego” – podkreślił metropolita poznański.
Zaznaczył, że władze publiczne mają obowiązek czuwać, „aby obywatele – ze względu na produktywność ekonomiczną – nie zostali pozbawieni czasu przeznaczonego na odpoczynek i oddawanie czci Bogu. Analogiczny obowiązek mają pracodawcy wobec osób im podległych”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |