fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Abp Stanisław Gądecki: silna i spełniająca swoją funkcję rodzina jest przyszłością Europy

„Wszystko, co cenimy w europejskiej kulturze zostało zbudowane dzięki rodzinie. Silna, zdrowa i spełniająca swoją funkcję rodzina jest fundamentem europejskiej cywilizacji i przyszłością Europy” – mówił w stolicy Wielkopolski abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. dziękczynnej na zakończenie Roku Pańskiego 2023 w Niedzielę Świętej Rodziny.

W poznańskiej katedrze zgromadzeni modlili się o świętość polskich rodzin oraz dziękowali Panu Bogu za Boże błogosławieństwo w kończącym się roku. W modlitwie pamiętano też o Benedykcie XVI, w pierwszą rocznicę jego śmierci.

W homilii metropolita poznański powiedział, że obchodząc Niedzielę Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, wspominamy prawdę o rodzinie, „której korzenie są w Trójcy Świętej: w rodzicielstwie Ojca, synostwie Syna i w nieogarnionej miłości Ducha Świętego”.

>>> Święto Świętej Rodziny: w małżeństwie bardzo ważna jest wdzięczność

Przewodniczący KEP zaznaczył, że z tego korzenia wyrasta każda rodzina, która „rodzi przyszłych obywateli i pracowników, przyczynia się w znacznym stopniu do przekazywania dziedzictwa kulturowego, a także buduje cnoty społeczne”.

Przypomniał, że Święta Rodzina z Nazaretu wyróżniała się aprobatą na wolę Ojca Niebieskiego. Była „jedyna, niepowtarzalna i niezwykła, bowiem Syn Boży został poczęty z Ducha Świętego i zrodzony przez Matkę Niepokalaną”. Metropolita poznański zaznaczył, że nasze rodziny winny wpatrywać się w Święta Rodzinę i w Niej szukać wzoru dla siebie.

„Wzorem Świętej Rodziny każda rodzina jest ukierunkowana na rodzicielstwo. Podstawowym zadaniem małżonków jest służba życiu, czyli urzeczywistnianie pierwotnego obrazu Stwórcy. Służba życiu spoczywa na każdym z nas, wymaga ofiarnego i zgodnego poświęcenia” – stwierdził przewodniczący KEP.

Zdjęcie poglądowe Fot. Michał Jóźwiak/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że nasze rodziny, podobnie jak Święta Rodzina, mogą być wspólnotami osób zjednoczonych bezwarunkową miłością. „W rodzinie obecna jest potężna moc Boga, który jest miłością. Każda rodzina może zbudować taką miłość, ale może ją osiągnąć w małżeństwie tylko wtedy, jeśli małżonkowie stają się bezinteresownym darem dla siebie samego, bezwarunkowo i na zawsze” – zaznaczył metropolita poznański.

Przewodniczący KEP zauważył, że dzisiaj rodzina znajduje się w głębokim kryzysie, spowodowanym najpierw tzw. rewolucją seksualną zapoczątkowaną w latach 60. XX wieku, która weszła do głównego nurtu życia społecznego i uniemożliwiła powstawanie trwałych rodzin.

>>> Bp Artur Miziński: prośmy w nowym roku Chrystusa o pokój i pojednanie

Wskazał również na przyczyny kryzysu współczesnej rodziny, wspominając o umacnianiu się kultury, która uwypukla narcystyczny indywidualizm, koncepcji wolności oderwanej od odpowiedzialności za drugiego człowieka, coraz większej obojętności na dobro wspólne oraz narzucaniu ideologii, które wprost atakują rodzinę.

Metropolita poznański przypomniał, że rodzina jest także priorytetem Kościoła, gdyż podstawowy proces ewangelizacji dokonuje się właśnie w rodzinie. Zachęcił do tworzenia szerszego ruchu społeczny, który upominałby się o respektowanie praw należnych rodzinie i wywierał nacisk na elity opiniotwórcze oraz polityków. Zaapelował również o odmawianie wspólnej modlitwy w rodzinach i za rodziny.

Na zakończenie Mszy św. abp Stanisław Gądecki w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej odmówił akt oddania Bożej Rodzicielce.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze