Abp Stanisław Gądecki: wierzący chlubią się działaniem Boga
„Wierzący nie chlubią się własnymi zdolnościami czy działaniami, lecz tylko działaniem Boga. Gdyby wierzący nie mógł okazać swojej dumy z Ewangelii, to czy ona naprawdę mogłaby być świadectwem usprawiedliwienia i miłosierdzia Boga?” – zastanawiał się abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. z okazji XX Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium maryjnego w Tulcach k. Poznania.
W sanktuarium Narodzenia NMP zgromadzili się młodzieńcy i mężczyźni m.in. z Poznania, Swarzędza i Puszczykowa. Wśród nich liczną grupę stanowili Wojownicy Maryi.
W homilii metropolita poznański podjął refleksję o powszechnym powołaniu do świętości, nakazie głoszenia Ewangelii, potwierdzeniu tego wybrania nadzwyczajnymi dziełami i o radości bycia pojednanymi z Bogiem.
Zauważył, że Jezus rozpoczął swą działalność od głoszenia dobrej nowiny.
„Apostołowie, a dziś wszyscy ochrzczeni są zobowiązani do głoszenia królestwa Bożego, a także do zadań nadzwyczajnych: uzdrawiania, wskrzeszania i wypędzania złych duchów” – przekonywał abp Gądecki.
Zwrócił uwagę, że uzdrawianie powinno obejmować całego człowieka: jego ciało i ducha. Zadanie uzdrawiania chorych potwierdza bowiem prawdę o dobroci Boga.
„Mocą Chrystusa mamy tworzyć nową ludzkość, która zyskuje zdrowie we wszystkich wymiarach swego życia: gospodarczego, ekonomicznego, społecznego i kulturowego” – zaznaczył metropolita poznański.
„Powinniśmy prosić Jezusa, byśmy patrzyli na świat i ludzi Jego miłosiernymi oczami. Dzięki temu przepełnimy się Jego świętym współczuciem wobec tych, którzy są znękani i porzuceni i będziemy mogli przybliżyć im nieskończoną miłość Boga” – podkreślił abp Gądecki.
Podczas Mszy św. przedstawiciele mężczyźni ofiarowali Pani Tuleckiej złote serce w dziękczynieniu za jubileuszową, dwudziestą pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców oraz z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa abp. Stanisława Gądeckiego.
>>> Tygodniowy odpust Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej z Rokitna
Pielgrzymi mogli wziąć udział w kręgach dyskusyjnych. Prof. Andrzej Urbaniak podjął refleksję na temat roli mężczyzny w przekazywaniu wiary. Salezjanin ks. Adam Piaskowski omówił temat wiary w młodych, a ks. Mieczysław Piotrowski TChr poprowadził dyskusję wokół zagadnienia „Wierzę w Kościół Chrystusowy – Błogosławieni czystego serca”.
Pielgrzymkę zakończyły Koronka do miłosierdzia Bożego i uroczyste wykonanie Akatystu ku czci św. Józefa, Oblubieńca Bogarodzicy.
Podobnie jak w latach ubiegłych, do tuleckiego sanktuarium przybyła także pielgrzymka mężczyzn z Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. W tym roku pątnikom towarzyszyło hasło: „Św. Józef – trudne ojcostwo”.
Tegoroczna pielgrzymka do sanktuarium maryjnego w Tulcach k. Poznania odbyła się pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. 2 września 1979 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi.
Do tuleckiego sanktuarium pielgrzymują nie tylko młodzieńcy i mężczyźni uczestniczący w Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, ale przede wszystkim rzesze pątników nawiedzających to miejsce w czasie wrześniowego Wielkiego Odpustu Maryjnego ku czci Narodzenia NMP.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |